BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lépéskényszerbe hozza a CSOK Plusz az új építésű ingatlanok eladóit

A használt lakások iránti kereslet 11 százalékkal nőtt az év első hetében, míg az új építésűek esetében 48 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor az érdeklődőknek csupán 5 százaléka keres új építésű lakóingatlant.

Jelentősen nőtt a kereslet az eladó lakóingatlanok iránt az idei év elején, részben az új lakástámogatásoknak köszönhetően. A CSOK Plusz ugyanakkor lépéskényszerbe hozhatja az újlakás-piac szereplőit is – derült ki az ingatlan.com friss elemzéséből.

LUS_1605
A visszafogott kereslet miatt az új építésű lakások áremelkedése átmenetileg leállt.
Fotó: Kallus György/Világgazdaság

Új lakások kontra használtak

Az év első hetében a használt lakások iránti országos kereslet – éves összevetésben – 11 százalékkal nőtt. Ezzel párhuzamosan az új építésűeknél 48 százalékos volt az erősödés. Főként a Budapesten és a községekben lévő új építésű lakóingatlanok iránt nőtt az érdeklődés.

Fontos körülmény viszont, hogy az érdeklődések mindössze 5 százaléka irányult az új lakásokra. A kereslet eltolódása a használt lakások irányába, azért sem meglepő, mert a januárban indult CSOK Plusz már nem tesz különbséget használt és új lakások között, márpedig előbbiek jóval olcsóbbak – ismertette az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Budapesten a használt lakások átlagos négyzetméterára 955 ezer forint volt az első hét végén, ez nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival, de meghaladja a két hónappal korábbi 944 ezer forintot.

Történelmi rekord a magyar lakáspiacon: ennyi pénzt még soha nem kértek ingatlanért

A több mint 65 ezer négyzetméteres telken álló, 3600 négyzetméter alapterületű, 41 szobás ingatlanban a hirdetés szerint számos különlegesség található.

Az év elején felfutó kereslet eredményeként a múlt évben bekövetkezett pár százalékos árcsökkenés a fővárosi használt lakásoknál eltűnt – tette hozzá a szakember. A fővárosi új lakásoknál azonban másként alakultak az árak:

a jelenlegi, alig több mint 1,31 millió forintos szint enyhe drágulást jelent az egy évvel korábbi 1,29 millióhoz képest, egyúttal stagnálást jelent a két hónappal ezelőtti árakhoz képest.

A vármegyeszékhelyeken minimális drágulás következett be: a használt lakások négyzetméterára átlagban 592 ezer forintot tett ki január elején, szemben a novemberi 588 ezer forinttal, illetve a múlt év elején látott 582 ezer forinttal. Közben a vármegyeszékhelyeken eladásra kínált új építésű lakóingatlanok átlagára lényegében nem változott, 844 ezer forintnál jár.

_CZ_50762022.08.03. BudapestBudaPart lakópark sajtóbejárásaFotó: Kurucz Árpád (KA)Magyar Nemzet2022.08.03. Budapest
BudaPart lakópark sajtóbejárása
Fotó: Kurucz Árpád (KA)
Magyar Nemzet
A januárban indult Csok Plusz már nem tesz különbséget használt és új lakások között.
Fotó: Kurucz Árpád / Magyar Nemzet

Lépéskényszerben az újlakás-eladók

A visszafogott kereslet miatt az új építésű lakások áremelkedése átmenetileg leállt, annak ellenére, hogy az építési költségek emelkedtek. Ez viszont feladja a leckét az újlakás-fejlesztőknek. Lépniük kell, hogy sikerrel vegyék fel a verseny a használt lakásokkal az árak szintjén is. Ez az év részben arról is szól majd, hogy milyen megoldásokkal próbálják vonzóvá tenni az új lakóingatlanokat a beruházók. Ennek a jelenségnek pedig egyértelműen a vevők lehetnek a nyertesei – fogalmazott az ingatlan.com szakértője.

Bár az elmúlt időszak nem a lakásépítések élénküléséről szólt,

mégis a kínálatra nem lehet panasz a szakember szerint. Január elején több mint 8200 új építésű lakóingatlan-hirdetésből válogathattak a vevők, ami 22 százalékos bővülésnek felel meg éves összevetésben.

Berúgta az ajtót 2024-re a lakáspiac

Januárban 22 százalékkal nőtt az eladó lakásokra és házakra érkező érdeklődések száma.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.