„Újabb mérföldkő volt a magyar beruházásösztönzés történetében a tavalyi év, amikor több mint 13 milliárd euró értékű működőtőke-beruházásban született pozitív döntés, az újonnan létesülő munkahelyek száma 20 ezerhez közelít” – összegezte Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, a Külgazdasági és Külügyminisztérium befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa a Világgazdaságnak.
Magyarország Nyugat és a Kelet találkozási pontjává vált a nagy német autógyártók és az ázsiai akkumulátorbeszállítók révén, a világ tíz legnagyobb akkumulátoripari cégéből már öt jelen van itt
– derül ki a világ első számú ingatlanfejlesztési kiállítására, a március 12–15. között Cannes-ben megrendezendő MIPIM-re készült összefoglalóból.
Kiugrás előtt állnak a hotelfejlesztések is, köszönhetően a turizmus jó teljesítményének.
A nemzetközi hotelüzemeltetők érezhetően keresik a budapesti beszállási lehetőségeket.
Magyarország kifejezetten jó célpontja a magas minőségű, 4-5 csillagos hotelfejlesztéseknek.
Minden idők legnagyobb beruházási rekordját érte el Magyarország,
az FDI (működőtőke-beruházás) beáramlása pedig ösztönzően hat a professzionális ingatlanfejlesztők tevékenységére és kiemelt nemzetközi figyelmet vonz hazánkra a befektetők részéről is – hangsúlyozta Takács Ernő, a legnagyobb hazai ingatlanfejlesztőket tömörítő szervezet, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke.
Régiós összehasonlításban jól áll Budapest – tette hozzá –, a magyar fővárosban épül a legtöbb iroda és a 2024-es erősödés után jelentős felpattanást várnak az ingatlanfejlesztési piacon 2025-ben és 2026-ban.
A befektetési forgalom tavaly a negatív körülmények miatt félmilliárd euró alatt volt, de nagyon sok tranzakció van a csőben – tudtuk meg. Az intézményi befektetők hajlandóak többet allokálni ingatlanba idén, mint tavaly, illetve a kisbefektetők, az 5-10 millió eurós cégek pedig kifejezetten aktívan keresik a lehetőséget a közép- és kelet-európai régióban.
Az FDI magas értéke magával húzza a válságok után csak lassan helyreálló ingatlanbefektetési piacot is – emelte ki az IFK elnöke. Nem volt rossz a tavalyi év, de sok területen elmaradt a 2022-estől, ugyanakkor voltak kiemelkedően teljesítő területek: az ipari ingatlanok piacán például az utolsó negyedévi kereslet elérte a rekordnak számító 358 ezer négyzetmétert.
A piac meghatározó ingatlanfejlesztői jelentős tőkeerejű nemzetközi befektetők érdeklődésére számítanak a MIPIM-en, Cannes-ban.
Treiber Olivér, a HelloParks befektetési igazgatója a MIPIM egyik központi témáját, a klímavédelmet említette bemutatkozásuk fókuszában, kiemelve, hogy csarnokfejlesztéseik élen járnak a fenntarthatóságban. A társaség jelenleg összesen 244 hektáron több mint 1 millió négyzetméter ipari terület beépítésén dolgozik, projektjeinek összértéke megközelíti az 500 millió eurót.
Az elmúlt években vidéken is elkezdtek kialakulni ipari és logisztikai csomópontok. Az ipari és logisztikai ingatlanok piacán
jellemző trend, az úgynevezett „közeli gyártás”, aminek jegyében a vállalatok a közelebb hozzák a gyártási kapacitásaikat a célpiacaikhoz.
Ennek a folyamatnak az egyik legnagyobb nyertese Európában Magyarország, amit a Magyarország-standon több nagyvárosunk is prezentál.
Ezeket a nívós ingatlanfejlesztéseket tárjuk a nagyvilág eléAz év vége környékére világszerte várható kamatcsökkenések újabb befektetői költekezést, az ingatlanfejlesztések felfutását hozhatják. A magyarországi befektetések előmozdítását nagyban segítheti a színvonalas fejlesztéseket felvonultató Magyarország–Budapest-stand, amely az ingatlanfejlesztési szakma kiemelt eseményén, a márciusi cannes-i MIPIM-en mutatkozik be. A kiállításon a hazai fejlesztők elsősorban azokra a területekre fókuszálnak – ipari ingatlanok, prémiumirodák, hotelpiac –, ahol idén is jelentős mozgások várhatók. |
Békéscsaba önkormányzata hosszú távú kapcsolatra törekszik a potenciális befektetőkkel szoros együttműködésben Magyarország kormányával. A városban az elmúlt öt év során több olyan iparterületet fejlesztettek ki, amelyek különböző méretű és infrastruktúra igényű befektetőt tudnak befogadni. A SMART GRID program révén Békéscsaba az ország egyik vezető, innovatív városa lett a megújuló energia területén nagy energiatermelő és optimalizált energiatároló kapacitással.
Javában tart Békéscsabán a regionális repülőtér fejlesztésének előkészítése is.
Debrecenben léptékváltás történik, hiszen 2015 óta több mint 12 milliárd euró beruházás érkezett, ezáltal több mint 19,5 ezer új munkahely létesült. A kiállításon a város hosszú távú gazdaságfejlesztési és humán erőforrás stratégiájához illeszkedő potenciális lakásfejlesztési projekteket mutatják be mintegy 78 hektáron. Az egyik legnagyobb projekt az 1100 lakásos Tócóvölgy fejlesztés. A másik kiemelt beruházás a város egyik legexkluzívabb szállodájának a megvalósítása a Dósa nádor téren.
A Dunántúl egyik legfontosabb gazdasági, kulturális, oktatási és sportközpontjaként Kaposvár a kiemelt jelentőségű meglévő és jövőbeli fejlesztések megvalósításához szükséges új, 445,7 hektár alapterületű ipari parkot, az Északi Ipari Parkot mutatja be a seregszemlén.
A vidéki térségek fejlesztési potenciálját szeretné fókuszba helyezni Székely Ádám, az Infogroup tulajdonosa is, aki elmondta, hogy olyan helyszíneket választottak, mint Kecskemét, Miskolc vagy Debrecen, ahol erős az oktatási rendszer, jelentős a munkaerő-tartalék és a helyi közösségekkel szoros partnerségben valósíthatják meg projektjeiket. Az Infogroupnál is bíznak benne, hogy egyre több befektető szavaz bizalmat a vidéki nagyvárosoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.