Az idősek vásárlási idősávjának felfüggesztésével a kormány jókor, jól döntött, minden korosztály védettebbé vált
– szögezte le a Világgazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az intézkedés kedvező hatása már most érzékelhető, a múlt szombat óta ugyanis egyenletesebben oszlik el a forgalom. Mint Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára hozzátette,
az idősáv feloldása már csak azért is gordiuszi csomót vágott át, mert december 12-én, szombaton, a jövő csütörtökre eső december 24-ét dolgoztuk le, sok kereskedő pedig emiatt bizonytalan volt, hogy 8 órától 10-ig, vagy 9-től 11-ig kell-e védett idősávot biztosítania a 65 év felettieknek.
A főtitkár úgy látja, a kétórás időablakok kivezetésével a kereskedelmi dolgozók és a vásárlók is nyugodtabbak, az utóbbiak így könnyebben veszik tudomásul, hogy a kijárási korlátozással összefüggésben este hétig el kell hagyniuk az áruházakat.
Az MNKSZ egyúttal arra kéri az időseket, hogy lehetőség szerint délelőtt vásároljanak, mert akkor kevesebben vannak a boltokban, míg a munkaidő lejárta után, délután öttől többen tartózkodnak egyszerre az egységekben. Ennek kapcsán Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a Tesco mintájára más áruházláncoknak is érdemes megfontolniuk a vásárlószám-korlátozást, hogy ne alakuljanak ki átmenetileg sem zsúfolt eladóterek. Ezzel együtt a KDFSZ értékelése szerint napszaktól függetlenül kiegyensúlyozottabb a vásárlás az idősáv nélkül, a kereskedelemben dolgozók szempontjából pedig kedvező fejlemény, hogy több munkáltató elkezdte kiadni az eddig megmaradt szabadságokat. Bubenkó Csaba szerint a karácsonyhoz közeledve egyre többen vásárolnak, de a járványhelyzet egyelőre nem teszi lehetővé, hogy este hétnél tovább nyitva lehessen tartani.
A novemberi kiskereskedelmi adatok még nem ismertek, de az élelmiszer-forgalom januártól októberig elérte a tavalyi bázisidőszakét, és ez várhatóan nem lesz másképp decemberben sem
– bocsátotta előre Vámos György. Tavaly decemberben folyó áron 1247 milliárd forint volt a forgalom, ennek pedig a 46 százalékát, azaz 573 milliárdot adtak az élelmiszerboltok. Az OKSZ főtitkára ugyanakkor megjegyezte, hogy ajándéktárgyakra visszafogottabban költhetnek az emberek, de nem részletezte, ez mennyiben érintheti a műszaki cikkeket, ruházati termékeket, könyveket vagy játékokat. Neubauer Katalin szerint számos nem élelmiszert árusító üzlet évét mentheti legalább stagnálásra, ha a hagyományos fizikai bolti működést gyorsan és hatékonyan egészítette ki webáruházi értékesítéssel.
Azoknál a kereskedőknél viszont, akik nem léptek időben, nagy a szórás a 10-20 százalékos bevételkieséstől egészen a 40-50 százalékos mínuszig.
Az iparcikkek terén az előttünk álló, aranyvasárnappal véget érő hétvége hozhatja a csúcsot Vámos György várakozásai szerint, az élelmiszer-értékesítésben viszont december 22-én és 23-án jöhet el a tetőpont, hiszen a többség szeretne minél frissebb húst, halat vagy épp pékárut tenni az ünnepi asztalra. Neubauer Katalin ehhez annyit fűzött hozzá, hogy szombattól szerdáig tartó vásárlási maratonra van kilátás, elvégre jön a tanítási szünet, és sokan már a karácsony előtti napokban szabadságra mennek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.