Betiltja a Kaspersky Labs vírusirtó szoftvereinek amerikai eladásait az Egyesült Államok, miután Gina Raimondo kereskedelmi miniszter szerint a vállalat fölötti orosz befolyás nemzetbiztonsági kockázatokkal jár.
A szoftver jellegéből adóadóan széles körű eléréssel rendelkezik a számítógép rendszerei fölött, ami érzékeny információk meglovasítását és rosszindulatú alkalmazások telepítését is lehetővé teszi, de megakadályozhatja a kritikus frissítések telepítését is.
A csütörtöki bejelentés során Raimondo elmondta azt is, hogy Oroszország már bemutatta képességét és szándékát, hogy az orosz vállalatokat, mint amilyen a Kaspersky, felhasználja információgyűjtésre.
A kiberbiztonsági cég szerint a döntés hátterében geopolitikai megfontolások és elméleti aggályok állnak, és nem a termékeinek átfogó vizsgálata. Hozzátették, hogy a vállalat tevékenysége nem jelent fenyegetést az amerikai nemzetbiztonságra és jogi lépéseket tesznek az amerikai működés fenntartása érdekében.
A még Donald Trump elnöksége alatt létrehozott felhatalmazást használó döntéssel párhuzamosan a Kaspersky két orosz és egy brit leányvállalatát is embargó alá helyezik a Reuters beszámolója szerint.
Ezen vállalatok így gyakorlatilag a jövőben nem dolgozhatnak amerikai beszállítókkal.
Az intézkedés száz nap múlva, szeptember 29-én lép életbe, hogy a vírusirtót használó cégeknek legyen idejük az átállásra. Ezután a vírusirtók frissítésére sem lesz lehetőség, míg harminc napig lehet új Kaspersky-szoftvereket vásárolni a bejelentést követően. Tilos lesz a Kaspersky szoftverét integráló, más márkanév alatti megoldások értékesítése is.
A Kaspersky orosz üzletága már az Ukrajna elleni orosz támadást követően a szankciós listára került, ám most már a brit leányvállalat sem használhat amerikai beszállítókat. A kiberbiztonsági cég egyébként már jó ideje az amerikai hatóságok célkeresztjében van, így
2017-ben a belügyminisztérium tiltotta ki a Kaspersky vírusirtóját a szövetségi kormány számítógépeiről.
Sajtójelentések szerint a Kaspersky segítségével jutottak el a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) hackereszközei az orosz kormány kezébe. A Kaspersky szerint véletlenül bukkantak ezekre az adatokra, amiket mással nem osztottak meg. Az új szabályozás értelmében a szoftver eladói és viszonteladói bírságra számíthatnak első körben, ám a sorozatos szabályszegők ellen büntetőeljárás is indulhat. A szoftver használóit nem fenyegetik jogi lépések, de erősen ajánlják számukra, hogy keressenek más alternatívát.
A Kasperskynek van egy brit holdingcége, és Massachusettsben is tevékenykedik, valamint 2022-ben 220 ezer vállalati ügyféltől 752 millió dollár bevételt szedett össze mintegy 200 országból. Honlapja szerint ügyfelei között van többek között a Piaggio olasz járműgyártó, a Volkswagen spanyol kiskereskedelmi részlege és a Katari Olimpiai Bizottság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.