BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fidesz: Veres adót csalt, távozzon!

Lemondatná cégügyei miatt Veres Jánost a Fidesz. Gyurcsány Ferenc egyértelműsítette: marad a tárcavezető.

Elég-e az üdvösséghez, vagyis a közélet megtisztításához a Gyurcsány Ferenc-féle tisztasági csomag, vagy a kormánynak tovább kell-e söprögetnie a saját portáján? Az ellenzék szerint igen: a Fidesz a hét végén többször is kijelentette, Veres Jánosnak haladéktalanul távoznia kell a kormányból, mivel a pénzügyminiszter korábbi cégügyei kapcsán méltatlanná vált a miniszteri bársonyszékre.

A Fidesz Veres lemondatását követelő akciójához a HVG múlt heti cikke szolgáltatta a muníciót. Az írás szerint ugyanis Veres János az azóta már jogerős börtönbüntetését töltő Kabai Károly korábbi szocialista politikussal, nyírbogáti vállalkozóval közös cége 55 millió forint forgalmi adót igényelt vissza törvényellenesen. A kft.-ben abban az időben is ment az adócsalás, hogy Veres János a társaság ügyvezetője és tulajdonosa volt. Kabait éppen a Veres Jánossal közös cégek adócsalási ügyei miatt ítélték letöltendő szabadságvesztésre, noha olyan bűncselekmények miatt, melyeket a vállalkozó az után követett el, hogy Veres távozott a közös cégekből. Az ügyfolyam Verest érintő időszakában is születtek egyébként ítéletek: több, hamis számlát kibocsátó fémhulladék-gyűjtőt marasztaltak el.

Hogy ellenpontozza az MSZP frakcióülésen történteket – a párt képviselői ott áldásukat adták a miniszterelnök közéletet megtisztító programtervezetére – Balsai István (Fidesz) azt jelentette ki: amíg a kormányfő nem válik meg a pénzügyminisztertől, minden kijelentés, ami a kormány részéről akár korrupcióellenes fogadkozásként, akár a közélet kifehérítéséről, vagy az adómorál ügyében elhangzik, teljes mértékben komolytalan és hiteltelen. A politikus ezt azzal indokolta: egy pénzügyminisztertől elvárható, hogy korábbi üzleti vállalkozásai mentesek legyenek az adócsalás gyanújától.

Vasárnap – továbbmenve – már azt mondta Balsai: „nem foglalhatja el Kossuth Lajos székét pénzügyminiszterként az a személy, aki sok évvel ezelőtt, bár a  privát szférában, de a saját maga által tulajdonolt és ügyvezetett cég kapcsán jogtalanul igényelt vissza 55 millió forint áfát, vagyis társával együtt áfacsalást követett el”. Balsai közölte: Veres pénzügyminisztersége a fentiek fényében olyan, mintha az igazságügyi tárcát börtönviselt jogász, vagy az egészségügyit műhibát elkövető orvos vezetné.

Ami a reakciókat illet, látszik: Gyurcsány Ferenc nem a pénzügyminiszterén akarja kezdeni a rendcsinálást. Közölte: nem meneszti a tárcavezetőt, mivel a társaságnál lefolyt korábbi vizsgálatok egyike sem utal Veres érintettségére. Daróczi Dávid kormányszóvivő a pénzügyminiszter ártatlanságát azzal kívánta aláhúzni, hogy közölte: Veres János felelősségi körébe ügyvezetősége idején is csak a hitelezési ügyek tartoztak. Budai Bernadett kormányszóvivő pedig annyit tett hozzá: a kormányfő szakmai alkalmassági szempontok alapján állítja össze kabinetjét és nem aszerint, hogy a  Fidesz hányszor ismétli el egy héten ugyanazokat az alaptalan rágalmakat.

Maga Veres János nem kommentálta a történteket. Azaz mégis: a Hír Tv fentiekkel kapcsolatos kérdésére fütyörészni kezdett a kamerába, jelezve: fütyül az ügyre és az őt ért támadásokra is.


SZDSZ-nem a népszavazásra

Az SZDSZ bár egyetért Gyurcsány Ferenccel a közélet megtisztításával kapcsolatban, mégsem támogatja a kormányfő népszavazási kezdeményezését a közélet megtisztításával kapcsolatos csomagról – jelentette be Kóka János. A szabad demokraták pártelnöke mindezt az SZDSZ országos tanácsának vasárnapi ülését követően mondta, hozzátéve: úgy gondolja, nem lehet lejáratni a népszavazás intézményét. Az ugyanis nem arra való, hogy „a parlament helyett biztassuk döntésre a polgárokat”. A liberálisok álláspontja továbbra is az, hogy ötpárti egyeztetéseken dőljön el a programok sorsa.

A kormány mindenesetre már hétfőn benyújtja nyolc pontos népszavazási kezdeményezését részben az Országgyűlésnek, részben pedig népszavazást kezdeményez. A nyolc pont úgy jön ki, hogy a miniszterelnök hétpontos javaslatcsomagja mellé a szocialista honatyák a szombati frakcióülésen felvették azt a Fidesz javaslatot, hogy tegyék átláthatóvá a nem képviselő kormánytagok vagyonosodását. A frakcióülésen egyebek mellett megállapodtak arról, hogy 2011 januárjától döntetnék el a képviselőkkel, hogy a parlamenti vagy az önkormányzati munkát választják-e; a szocialisták olcsóbbá tennék a kampányt, a kampányidőszakban pedig tiltanák a kormány propagandatevékenységét és a kabinet tagjainak állami pénzen történő kampányolását, és kampányszámlát is létrehozatnak. A konkrét népszavazási kérdéseket ma hozzák nyilvánosságra. (Tibay Gábor)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.