Közös nyilatkozatban tiltakoznak jogvédő szervezetek a „monoki modell” ellen: a Borsod megyei Monokon egy helyi rendeletben közterületi munkavégzéshez kötötték a rendszeres szociális segélyek kifizetését, és az önkormányzat által adható segélyeket is csak azok a szülők kaphatják meg, akiknek a gyereke rendszeres jár iskolába és óvodába. Azóta több település is követte a borsodi falu példáját.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, a Roma Polgárjogi Alapítvány, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, a Magyarországi Roma Parlament és az Európai Roma Jogok Központja kifejti a nyilatkozatban: elfogadhatatlan, törvényellenes és ellentétes a jogállamiság szellemével ellentétes, hogy egyes önkormányzatok tudatosan megszegik az Alkotmány rendelkezéseit, és olyan feltételekhez kötik a szociális támogatások folyósítását, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak. „Munkavégzésért segélyt adni ellenkezik a munkáért munkabér jár elvével” –áll a közleményben, amely szerint ez a gyakorlat számos adó és társadalombiztosítási szabálytalanságot eredményez.
A jogvédő szervezetek felhívják a a figyelmet arra: jelenleg is munkavégzéshez kötik a rendszeres szociális segélyek kifizetését, ilyenkor a segélyezés szünetel és az érintetteknek munkabér jár a munkavégzés fejében. Kiemelik: nem szabad szankcióként megvonni a családoktól a gyermekvédelmi támogatásokat, ehelyett az jelentheti a megoldást, ha rendeltetésszerűen és professzionáisan működtetik a gyermekvédelmi intézményrendszert.
A jogvédők csatlakozva a kisebbségi biztos kéréséhez javasolják a Miniszterelnöki Hivatalnak: szakértők és jogvédő szervezetek bevonásával alakítson ki olyan szabályozási rendszert, amely széles társadalmi és szakmai konszenzuson alapul. Monok polgármestere közben bejelentette: országos ügydöntő népszavazást kíván kezdeményezni a segélyezési rendszer átalakításáról. Ehhez legalább 200 ezer választópolgár aláírása szükséges.
Szikinger István alkotmányjogász a Roma Sajtóközpontnak azt mondta: a kérdésfeltevés módjától függ, hogy elfogadja -e az Országos Választási Bizottság (OVB) a kezdeményezést. Szerinte ha úgy teszik fel a kérdést, hogy „Egyetért –e Ön azzal, hogy csak azok kapjanak szociális segélyt, akik közmunkát végeznek?”, akkor nem valószínű, hogy elfogadja a kezdeményezést az OVB, mert ez ellenkezik az Alkotmány szabályaival.
A füzesabonyi önkormányzat polgármestere a szociális törvényt módosítaná annak érdekében, hogy a közmunka legyen a feltétele a szociális segélyek kifizetésének.
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) pedig bejelentte: széles körű társadalmi vitát kezdeményez. Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke azt mondta: nem lehet a szegényeket, cigányokat, nagycsaládosokat és a munkából kiszorultakat büntetni, ellenük hangulatot kelteni csak azért, mert szegények. Az OCÖ a Dohány utcai székházába hívta szerdára azoknak a roma civil szervezeteknek a vezetőit, akik a 2006-os kisebbségi választáson és országosan száz főnél több jelöltet állítottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.