Lech Kaczynski szerint az EU a szerződés nélkül is tud tovább működni. „Komolytalan azt mondani, hogy szerződés nélkül nincsen unió” – idézi őt a Financial Times.
A nyilatkozat éppen azon a napon érkezik, melyen Franciaország átveszi Szlovéniától az EU elnöki tisztségét – félő, hogy a féléves francia ciklus így a szerződés bukásának jegyében fog telni.
A lengyel parlament még áprilisban – heves vita után – elfogadta a szerződést. Az ellenzék részéről az elnök ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski volt a nagy ellenző: a testvérpár szerint a szerződés csökkenti Lengyelország hatalmát az EU-n belül, és túl nagy súlyt ad Németországnak.
Az alkotmányjogászok kételyeinek ellenére az államfő azt mondja, jogában áll a parlamenti döntés ellenére megtagadni aláírását.
Csehországban is megakadt a ratifikációs folyamat, miután az alkotmánybíróság elé küldték a szerződés jogszerűségét; a bíróság döntése csak ősszel várható, a parlamenti ratifikáció ezután folytatódik.
Magyarország volt az első ratifikáló tagállam.
A szerződés értelmében megváltoznak az EU szavazási szabályai, egységesebbé válik a közös külpolitikai fellépés és az állampolgárokat képviselő Európai Parlament jóval több jogosítványt kap. Így kívánják az európai honatyák az Unió nemzetközi szerepét növelni és működését hatékonyabbá tenni.
A 27 tagállamból immár 19-en elfogadták a szerződést, 20-ként a spanyol alsóház múlt csütörtökön mondott igent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.