Első reakciójában Szudán elutasított egy Bashir elleni eljárást - írja a Süddeutsche Zeitung. „Az ICC ellen fordulunk és minden döntését elutasítjuk” – mondta egy kartúmi szóvivő. Afrikai országok és ENSZ-diplomaták korábban jelezték, egy esetleges eljárás árthat a darfuri folyamatoknak.
„A bíráknak bizonyítékokat adtam át, melyek alátámasztják, hogy Bashir népirtást, emberiség elleni bűntetteket és háborús bűntetteket követett el Darfurban” – mondta a feljelentést benyújtó argentin ügyész.
Darfurban 2003 óta kormánypárti milíciák és helyi lázadók állnak háborúban. Az ENSZ adatai szerint eközben 300 ezer embert öltek meg, legtöbbjük civil. Több mint 2 millió embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Al-Bashir 19 éve került az iszlamisták támogatásával puccsal a hatalomra. Uralkodása elejét az arab-muszlim észak és a főként keresztény dél közötti polgárháború határozta meg; 5 éve a darfuri helyzet miatt illetik nemzetközi kritikával.
Ban Ki Moon ENSZ-főtitkár aggodalmát fejezte ki egy esetleges feljelentés és az ezáltal kiváltott reakciók kapcsán. A nemzetközi békefenntartó csapatok biztonsági készültségét megemelték és az Egyesült Nemzetek minden „nem feltétlenül szükséges” munkatársát kivonta a térségből.
Az elmúlt héten fegyveres csapatok az ENSZ és az Afrikai Unió közös békefenntartói (UNAMID) közül hét katonát megöltek. A támadók kormányközeli rebellisek voltak.
A szudáni helyzet legutóbb februárban került a figyelem középpontjába, amikor Steven Spielberg visszamondta olimpiai együttműködését Kína darfuri szerepére hivatkozva. Kína tagadta, hogy döntő szerepet játszanának fegyverszállításai a régióban. Mindeközben természetesen folytatódtak a szudáni kormány akciói.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.