A macedón származású diplomata a továbblépés egyik lehetőségének tartaná, ha a közgyűlés maga kapna kiterjedtebb jogokat, mások vele szemben a Biztonsági Tanács szerkezetét és jogosultságát változtatnák meg. Az ENSZ reformjának kilátásait elemezve a Neue Zürcher Zeitung rámutat, hogy aligha várható elmozdulás a jelenlegi status quo tekintetében. A Biztonsági Tanács öt állandó tagja (USA, Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország) aligha tesz engedményeket, és továbbra is ragaszkodik az előjogaihoz, amelyek révén blokkolni tud számára nem tetsző vagy az érdekeivel ellentétes döntéseket.
Ezzel azonban – hangoztatják a világszervezet reform-szándékú tagjai – éppen a testület tekintélyét ássák alá, mert a döntésekhez gyakorta nem társul széles bázison nyugvó támogatottság. A reformok egyik irányát képviselhetné öt kis tagállam (az S-5 csoport – Svájc, Costa Rica, Jordánia, Liechtenstein, Szingapúr) által beterjesztett indítvány, amely szerint a Biztonsági Tanács döntéseibe kötelezően be kellene vonni az adott ügyben érdekelt vagy érintett államokat.
A javaslat – amely a zárt ajtók mögött folytatott tárgyalások helyett több nyíltságot és átláthatóságot követel – eddig több mint 40 tagállam támogatását nyerte el. A változtatások egy további iránya lehetne a közgyűlés jogosultságainak kiterjesztése. A testület hatásköre jelenleg inkább csak arra korlátozódik, hogy megszavazza az ENSZ költségvetését és kiválassza a Biztonsági Tanács nem állandó tagjait, a nagyvilág egyéb ügyeiben nem hozhat kötelező érvényű határozatokat.
Bár egy 1950-ben – „Uniting for Peace” cím alatt – elfogadott határozat szerint a közgyűlést rendkívüli esetekben össze lehet hívni - például katonai fellépés megvitatására – erre azonban eddig csak 10 alkalommal került sor, például az 1956-os szuezi válság, az 1960-as kongói háború vagy a közel-keleti háborúk idején. Kerim szerint az ENSZ tekintélyét csak mélyreható változtatásokkal lehet megmenteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.