A Megegyezés című miniszterelnöki esszéből kiviláglik, a márciusi népszavazással akkora pofont kapott Gyurcsány Ferenc, hogy még ma is zúg tőle a feje - írja a HVG. A hetilap szerint a a dolgozat egyértelművé teszi, a miniszterelnök további reformok és az állam gyengítése helyett, mára annak megerősítésére törekszik.
"A meglévő szociális biztonságot nem szabad sutba vágni" - nyilatkozta Gyurcsány Az Este című televíziós műsorban, hozzátéve, a kiadáscsökkentés nem más, mint megszorítás, erre pedig a továbbiakban nem hajlandó. E tekintetben a Megegyezés című esszé nem meglepetés, legfeljebb annyiban, hogy ehhez a politikához Gyurcsány Ferenc ideológiát is gyártott.
A hetilap szerint ezt tették a Fidesz gazdasági szakértői is, akik a minap közzétett vitairatukban kísértetiesen hasonló következtetésre jutottak. A Megújított szabadelvű és szociális piacgazdaság című dolgozat szintén az angolszász szabadpiaci és az európai szociális piacgazdaság tiszta modellje között jelöli ki a "sajátos karakterű" magyar modell helyét.
Matolcsy és Cséfalvay dolgozata azért radikálisabb Gyurcsányénál. "A magas adóterhek miatt csökkenhet a gazdaság egészének teljesítménye, erősödhet a gazdaság (nem adózó) szektora, így végső soron kisebb lehet a hátrányos helyzetűek megsegítésére szolgáló torta" - vetik fel Matolcsyék. Ez pedig nagyon is rímel arra a baloldali műhelyekben is vallott felfogásra, hogy ha az eddigi szociális vívmányokat a kormány sikeresen megvédi, olyan lassú lesz a növekedés, és olyan kevés jövedelem képződik, hogy végül még az igazán rászorultaknak sem jut elegendő támogatás - írja a hetilap.
Míg Gyurcsány 2009-re 50 ezer pluszmunkahelyet ígér, addig az ellenzéki dolgozat öt év alatt egymillió munkahelyet vízionál. A hogyanra nem tér ki a vitairat.
A kívánatos adóreformhoz Matolcsyék szerint társadalmi szerződés, a kormányfő szerint partnerség és egyezség szükségeltetik, mégpedig arról, hogy a kormány csökkenti a vállalkozók terheit, ők pedig ezentúl becsületesen bevallják eltitkolt jövedelmeiket - fogalmaz a HVG.
A két mű alapvetése olyannyira hasonló, hogy egyes tézismondatok szó szerint átemelhetők az egyikből a másikba. Mindazonáltal a Cséfalvay Zoltán. és a Fidesz egykori gazdasági minisztere, Matolcsy György által szerkesztett tanulmány dagályosabb, nemzeti - olykor protekcionista - retorikájú.
Velük ellentétben Gyurcsány elsősorban a baloldal hagyományos szavazóbázisát, a többmilliós, gazdaságilag inaktív csoportokat próbálja ismét maga mellé állítani. Annyiban jogosan, hogy manapság a választásra jogosultak körében ők vannak többségben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.