"Megosztottság nélküli, erőszakmentes Magyarországot szeretnénk” – jelentette ki Bódis Kriszta dokukmentumfilmes szombat délután, a Magyar Tarka elenevezésű rendezvényen.
A civil szervezetek által meghirdetett demonstráción helyszíni tudósítónk jelentése szerint mintegy 10 ezer ember vonult (az MTI tudósítása szerint ötezren voltak a felvonulók - a szerk.) az Andrássy úton, 5-10 árpádsávos zászlókkal felszerelkezett ellentüntető kíséretében, akik kolompot ráztak, mint mondták: a magyar tarka tehénnek.
A Tarka Magyar demonstráció miatt a rendőrség lezárta az Andrássy út keresztutcáit. A demonstráció résztvevői a Hősök terén hitet tesznek az Alkotmány 70/A paragrafusa mellett, amely kimondja: az ország a területén tartózkodó valamennyi állampolgárnak egyforma jogokat biztosít, és nem tesz megkülönböztetést faji, vallási, politikai, vagyoni alapon.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt ígérte, magánemberként ő is ott lesz, de csak a Hősök terénél került elő. 12 ember vigyáz a miniszterelnökre, aki emiatt megközelíthetetlen.
Szombat délutánig négyszázhúsz autót szállítottak el a rendőrök a délutáni erőszakellenes felvonulás útvonalának környékéről. A kocsikat az Andrássy útról, illetve a betorkolló kisutcákból vitték el a környező utcákba, a tulajdonosok a Teréz körúton, a Bajza utcában, az 56-osok terén és a Nagymező utcában kereshetik járműveiket. Érdeklődni az autók hollétéről a Forgalomirányító Központ 267-46-73-as városi telefonszámán lehet - olvasható a Budapesti Rendőr-főkapitányság közleményében.
Sólyom László egyetért a Tarka Magyar!, pártpolitikától független, civil szervezetek kezdeményezte demonstráció célkitűzéseivel.
A köztársasági elnök az Összefogás az Erőszak Ellen Mozgalom ügyvivőjének írt levelét szombaton közölték a rendezvény honlapján. Sólyom László ebben úgy fogalmaz: meggyőződése, hogy tartós és megnyugtató megoldást csak a hosszú távra tekintő és hiteles politikai fellépés adhat. Ennek olyannyira kívánatos kialakításában a civil szerveződések akciói komoly segítséget jelentenek. Ez utóbbiakban mutatkozik meg igazán a szólásszabadság, az egyesülési és a gyülekezési jog jelentősége.
Hozzáfűzi: "Tavaly szeptemberben országgyűlési beszédben, majd a nemzeti és kisebbségi jogok országgyűlési biztosának írt decemberi levelemben is leszögeztem, hogy a radikális jobboldal eszméi és tettei elfogadhatatlanok és veszélyesek".
Mivel a radikális jobboldal ideológiává és programmá teszi az emberek közötti megkülönböztetést, szemben áll az emberi méltóság alapeszméjével - hangsúlyozza levelében a köztársasági elnök, megjegyezve, hogy ezt társadalmi problémaként kell kezelni, együtt a nemcsak a jobboldalon jelenlévő előítéletességgel, intoleranciával.
Sólyom László üdvözli, hogy a demonstráció ugyancsak fellép a rendőri erőszak, és a falvakban kialakult helyzet ellen, ami a közrend felbomlása és az önbíráskodás felé tart. "Az ilyen jelenségekkel kötelességünk szembeszegezni saját értékrendünket. Egyetlen jóakaratú ember sem tűrheti az emberi méltóság megsértését, és egyenlő méltóságunk megkérdőjelezését. Ki kell fejeznünk tehát szolidaritásunkat" - áll a levélben.
AS Network-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.