A kérdezettek 92 százaléka hallott arról, hogy hazánk összesen 25 milliárd dollár értékű hitelkeretet kapott a Nemzetközi Valutaalaptól, az Európai Uniótól és a Világbanktól.
Bár erősen megoszlanak a vélemények, mégis valamivel többen vannak, akik szerint a hitel-megállapodás káros az ország számára, mert növeli Magyarország pénzügyi kiszolgáltatottságát (43%), mint akik szerint a megállapodás hasznos az ország számára, mert biztosítja Magyarország pénzügyi stabilitását (35%) - derül ki a Századvég Forsense legfrissebb felméréséből.
13 százalékuk egyik nézettel sem értett egyet. Az MSZP szavazói hasonló arányban vélték hasznosnak a hitelfelvételt (64%), mint a fideszesek károsnak (61%). A pártválasztásukban bizonytalanok körében egyértelműen népszerűbb volt az az álláspont, mely szerint az IMF-megállapodás inkább kedvezőtlen az ország szempontjából.
A megkérdezettek döntő többsége (82%) egyetértett az ellenzéknek azzal a javaslatával, hogy a parlament felügyelhesse, miként költi el a kormány a nemzetközi hitelkeretet. Ezzel a felvetéssel nem csak a Fidesz szavazóinak több mint 90 százaléka, hanem az MSZP-szavazók több mint 70 százaléka is egyetértett.
Nagymértékben megosztott a társadalom a közszférában dolgozók 13. havi illetékének megvonásával és az őket érintő bérbefagyasztással kapcsolatban. A megkérdezettek mintegy kétharmada hallott olyan a lakosságot közvetlenül érintő kormányzati intézkedéstervről, amely a válság negatív hatásait kívánja mérsékelni.
Konkrét intézkedést valamivel több mint 40 százalékuk tudott megnevezni. Legtöbben a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos lépéseket említették. A megkérdezettek 21 százaléka szerint csökkentenék, 14 százalék szerint eltörölnék azt. Viszonylag sokan (18%) említették emellett a közszolgálati dolgozók 13. havi fizetésének eltörlését, míg minden más intézkedéstervet legfeljebb 6 százalék említett (mint például a kormánytagok bérének befagyasztása, vagy hogy a közszolgálati dolgozók jutalma nem lehet magasabb kéthavi illetménynél).
Érthető módon a közszférában dolgozók döntő többsége ellenezte a 13. havi fizetés elvonását (81%), és a fizetésemelés elhalasztását (83%). Ugyanakkor a közszférát érintő másik két javaslat közül az állami vállalatok vezetőinek jövedelemcsökkentésével a közszféra dolgozóinak döntő része (86%) is egyetértett, míg a jutalmak maximálását közel 70 százalékuk támogatta.
A másik érintett csoport tagjai, a nyugdíjasok ugyanakkor nem tiltakoznak az átlagosnál nagyobb arányban a 13. havi nyugdíj összegének maximálása ellen. Mintegy kétharmaduk inkább helyesli a döntést. Ez két okra vezethető vissza: egyfelől a többséghez hasonlóan a nyugdíjasok is átérzik a pénzügyi-gazdasági válság súlyosságát, másrészt hogy ez az intézkedés a nyugdíjasoknak csak egy kisebb része esetében jelentkezik valós megszorításként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.