Visszaesett az MSZP támogatottsága
A Századvég és a Forsense közös választáskutatási programjának előző 2008. novemberi adatfelvétele a pártpreferenciák jelentősebb mozgását rögzítette. Egy hónappal ezelőtt csökkent a Fidesz-szavazók aránya, míg az MSZP-tábor stagnált, a két oldal közötti különbség tehát mérséklődött. Már a novemberi elemzés is jelezte, hogy ez a változás nem feltétlenül tendencia-értékű, betudható aktuális politikai hatásoknak is. Ez a feltételezés helytállónak bizonyult, ugyanis 2008. decemberben megállt, sőt visszafordult a két nagy párt közötti támogatottságbeli csökkenés. A Fidesz szavazók aránya az összes megkérdezett körében ugyan nem változott (továbbra is 24%), viszont az MSZP-é hibahatárt meghaladó módon, 4 százalékponttal csökkent (14 százalékra). A két párt közötti különbség újra 10 százalékpontra emelkedett.
A két kisebb parlamenti párt, az SZDSZ és az MDF táborának mérete 1-2 százalékpont körül mozog hónapok óta. Decemberben mindkettő támogatottsága a teljes szavazókorú népesség 2 százalékát teszi ki. Az összes többi párt együttes támogatottsága közel 3%.
A novemberi változásokat az is magyarázhatta, hogy erőteljes emelkedést mutatott a pártválasztásukban bizonytalanok aránya. E téren decemberben érdemi változás nem történt, jelenleg 28% (+1%) ezen választói csoport mérete, míg a pártpreferenciájukat eltitkolók aránya nem módosult (21%). Az elmúlt hónaphoz viszonyítva enyhén csökkent a választási részvételi hajlandóság is. A megkérdezettek 59 százaléka mondja biztosra, hogy elmenne szavazni, ha a hétvégén országgyűlési választásokat rendeznének. A pártot választók aránya is csökkent 3 százalékponttal, így a teljes népesség 44 százaléka nevezett meg politikai pártot a pártválasztásra vonatkozó kérdés esetében.
A biztos szavazó pártválasztók aránya jelenleg 34 százalék, ami az elmúlt két hónapot együttvéve 7 százalékos visszaesést jelent. E választói kategóriában még látványosabb a két nagy párt közötti támogatottsági olló növekedése: a biztos szavazó pártválasztók csoportján belül ugyanis a Fidesz támogatóinak aránya öt százalékponttal növekedett (57%), ezzel szemben az MSZP-é ugyancsak öt százalékponttal csökkent (32%). 2008 decemberében tehát 10 százalékponttal, 25 százalékpontosra növelte a Fidesz eddig is tetemes előnyét a választások végkimenetele szempontjából fontos bázisnak számító biztos szavazó pártválasztók körében. Utoljára szeptemberben volt hasonló mértékű különbség a két nagy párt között. Az SZDSZ és az MDF továbbra sem éri el a parlamenti bejutáshoz szükséges öt százalékos támogatottsági értéket.
Minimális eltolódás észlelhető az ellenzék javára a politikai attitűdökben
Az MSZP támogatottságának csökkenése a háttér jellegű, politikai attitűdöket mérő kérdések tekintetében is tetten érhető. Az elmúlt hónap során romlott a kormány munkájának megítélése: jelenleg a megkérdezettek 66 százaléka értékeli negatívan a kormány teljesítményét (+3% százalékpont), s 27% pozitívan (-2 százalékpont). Az ellenzék esetében nem tapasztaltunk változást, novemberhez hasonlóan most is 63% a negatív értékelést adók aránya és 28% a pozitívan értékelőké.
A korábbi vizsgálataink eredményéhez hasonlóan jelenleg is jóval nagyobb arányban elégedetlenek a Fidesz szavazói saját politikusaik munkájával (25%), mint az MSZP szavazói (7%). A pártválasztásukban bizonytalanok körében viszont némileg javult a kormány munkájának megítélése (67% elégedetlen, -4 százalékpont november óta), ami feltehetőleg annak köszönhető, hogy a múlt hónaphoz képest valamivel többen vannak közöttük az elbizonytalanodott MSZP-szimpatizánsok.
Az MSZP szavazóinak elbizonytalanodása megmutatkozik a kormányváltás szükségességére vonatkozó kérdés esetében is. Nem növekedett szignifikánsan a váltást akarók aránya (45%, +1 százalékpont), de csökkent a jelenlegi kormány megtartása mellett kardoskodóké (36%, -3 százalékpont), míg 19% nem tud vagy nem akar véleményt mondani ebben a kérdésben. A bizonytalan pártválasztásúak körében ugyanakkor jóval kisebb a különbség a két nézet támogatottsága között: 35 százalékuk szeretne kormányváltást, 30 százalék pedig a jelenlegi kormány megtartását.
A kormányváltó hangulat észlelésében is tapasztalható némi elmozdulás. Decemberben a kérdezettek 52 százaléka vélte úgy, hogy a környezetükben többen vannak olyanok, akik kormányváltást akarnak (+4 százalékpont), s csak 20 százalék érzi úgy, hogy a kormány maradását akarók vannak többségben (-1 százalékpont).
Ha öt opció közül választhatják ki a megkérdezettek, hogy az ország jelenlegi gondjaira szerintük mi volna a legjobb megoldás (MSZP vagy Fidesz kormány, a jelenlegi vezetővel (Gyurcsány ill. Orbán) vagy nélküle, s ötödik opcióként pedig egy, a jelenlegi pártoktól független új politikai erő hatalomra kerülése), akkor továbbra is valamivel többen választják annak a két lehetőségnek az egyikét, amelyek az MSZP kormányon maradását jelentik (27%), szemben a Fidesznek kedvező két lehetőséggel (23%). A kétötödös arányhoz került közel az a tábor, amely egy a jelenlegi pártoktól független, harmadik erőt látna szívesen kormányon (39%, +3 százalékpont). A Fidesz szavazóbázisának stabilan egynegyede választja az öt lehetőség közül ezt a harmadikutas megoldást. A pártválasztásukban bizonytalanoknak immár közel 60 százaléka választana inkább egy új, pártoktól független opciót, ha pedig a jelenlegi politikai erőket tartalmazó kijelentések közül választanak, akkor az MSZP-nek kedvező két lehetőség támogatottsága több mint kétszer akkora körükben, mint a Fidesz-opcióké.
Kéthónapnyi „döntetlen állás” után 2008 decemberében valamivel többen látnák szívesebben Orbán Viktort a miniszterelnöki székben (33%, +1 százalékpont), mint Gyurcsány Ferencet (28%, -4 százalékpont). A változás módja hasonló a többi preferencia-kérdés esetében tapasztalthoz: a kormányoldalnak kedvező válasz támogatottsága csökkent, de az ellenzék számára kedvezőé alig növekedett. Mindez megerősíti, hogy a decemberi változásokat elsősorban a szocialista-szavazók elbizonytalanodása okozza.
A Nézőpont intézet párt- és politikusi preferenciájáról itt olvashat elemzést
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.