BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keresettek lennének a jól képzett mérnökök

Több nyelvet beszélő, magasan képzett, európai színvonalú diplomás mérnököket alkalmaznának szívesen a piaci szereplők, többek között ez derült ki a magyarországi Bosch csoport által kezdeményezett, mérnökképzésről szóló szakmai konferencián Miskolcon, melyen felsőoktatási intézmények mellett részt vettek a régió legnagyobb munkaerő-foglalkoztatói is, illetve Káli Sándor miskolci polgármester.

A vállalatcsoport által Miskolcon megrendezett, Együtt a jövő mérnökeiért című szakmai konferencián kiderült, hogy a műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek többsége hiányos szakmai tapasztalattal és nyelvtudással került ki a munkaerő piacra, a hiányzó tudást rendszerint a vállalatnak kell „bepótolnia“.

Hasonló tapasztalatokról számoltak be a rendezvényen jelenlévő piaci szereplők is. A Tiszai Vegyi Kombinát Zrt., a Delco Remy Automotive Kft., Csavar és Húzottárú Zrt. munkatársai közös programot sürgettek, mely koordinálja az oktatási intézetek mérnökképzési programjait és a piaci igényeket.

A rendezvényen részt vettek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Budapesti Műszaki Főiskola, a Kecskeméti Egyetem, a Szent István Egyetem és a Debreceni Egyetem, a Borsodi Kereskedelmi és Iparkamara és több hazai és nemzetközi diákszervezet munkatársai is.

Az oktatási terület képviselői is támogatták a közös fellépés szükségességét. Bosch csoport a magyarországi felsőoktatásért A Bosch a rendezvényen felhívta a résztvevőket, hogy csatlakozzanak az Együtt a jövő mérnökeiért munkacímű kezdeményezéshez.

Mint a konferencián kiderült, ennek célja, hogy az ipar számára megfelelő képzettségű mérnöki munkaerőt biztosíthassanak Magyarországon. Mint ismert, a hazai Bosch csoport évek óta kiemelten támogatja a magyarországi felsőoktatást és mérnökképzést: a vállalat 2005-ben önálló tanszéket alapított a Miskolci Egyetemen, ahol azóta mechatronikai mérnök-jelöltek tucatjait oktatják a leginnovatívabb környezetben; 2007-ben, a Budapesti Műszaki Egyetemmel kötött hosszú távú szerződés keretében, modern autóelektronikai labort adott át az intézményben; tavaly ezt egy újabb 75 milliós támogatással toldotta meg, illetve egy 274 milliós szerződés keretében a Dunaújvárosi Főiskolán is új tanlabort nyitott.

A vállalat ezen kívül gyakornoki programokra, ösztöndíjakra, szakdolgozati konzultációkra, illetve TDK és PhD konzultációkra biztosít lehetőséget budapesti, hatvani és miskolci telephelyein. Horváth Attila, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója a Bosch csoporttól elmondta: levélben felkérték az Oktatási Minisztert, hogy a tárca csatlakozzon a Vállalatcsoport akctióterv-kezdeményezéséhez.

Hozzátette: a Lisszaboni direktívákat követő felsőoktatásnak is érdeke, hogy több nyelvet beszélő, magasan képzett, európai szinvonalú végzős mérnököket alkalmazzanak a piaci szereplők Magyarországon. A konferencia részeként mérnökdiákok ismertethették a Bosch vállalatcsoport által meghirdetett „tehetségkutató“ Kihívás Programra benyújott pályamunkájukat. A vezetőség összesen 10 bemutatott előadásból választott ki végül négy díjazott munkát. A tehetségek értékes termékjutalom mellett, egy stuttgarti tanulmányutat nyertek.

Az „ifjú titánok“ név és téma szerint: Malik Péter: Kézi szerszámgépek szinter alkatrészeinek jellemzői Suba Balázs: Befúvómotor gyártósorok produktivitás növelésének lehetőségei Seres László: Nagyszériájú tekercselő-gépsor csupaszoló egységének optimalizálása Dudás Béla: A Miskolci Egyetem hallgatóit megcélzó hirdetési Tevékenység.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.