BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kinek lenne jó az új választási rendszer?

A miniszterelnök célja egyfelől a reformhangulat megalapozása olyan javaslatok felvetése által, amelyek találkoznak a választók alapvetően párt- és politikaellenes elvárásaival – írja a Political Capital (PC) választási rendszerrel kapcsolatos elemzésében.

A kormány részéről emellett a Fidesszel szemben kialakított taktikáról van szó, mivel a legnagyobb ellenzéki pártnak éppen saját korábbi hasonló javaslatai miatt nem kedvező, hogy elutasítja a kormány ajánlatát.

A nagyobb pártok számára általában a többségi logika érvényesülése a kedvező, így mind az MSZP, mind a Fidesz számára hosszú távon kockázatos lehet az egyéni választókerületeket teljes mértékben nélkülöző rendszer. Az MSZP jelentős hátrányban van a Fidesszel szemben, így az egyéni választókerületekben jóval kevesebb mandátumot nyerne, mint 2006-ban, ezért – rövidtávon – érdekében áll a listás ág erősítése – fogalmaz a Political Capital elemzése.

A jelenlegi rendszer ugyanakkor általában a nagyobb pártokat erősíti, így az MSZP számára – hosszú távon – kockázatos is lehet feladni azt. A jelenlegi rendszer ugyanis leginkább azoknak a politikai erőknek kedvez, amelyeknek a második fordulóra maradnak tartalékaik.

Jelenleg a megyei listákon legfeljebb 152 mandátumot lehet kiosztani, a javaslat szerint a jövőben 176-ot. Ez nem jelent nagyságrendi különbséget, tehát biztosan maradnak megyék, ahol 4-7 mandátumért folyna a harc (jelenleg a 20-ból 14 ilyen); ilyen kevés mandátumot azonban arányosan nem lehet kiosztani. A kispártok tehát – néhány nagyobb megye és Budapest kivételével – továbbra is esélytelenek lennének a területimandátum-szerzésre, a rájuk leadott voksok döntő többsége az országos kompenzációs listán hasznosulna.

A Political Capital Institute javasolja az arányos egyéni választókerületek megteremtését. A kormányfő javaslata szerint ugyan megszűnnének a jelenleg aránytalan, és ezért az egyenlő választójog elvét sértő egyéni választókerületek, de mivel ennek az ágnak a teljes megszüntetése megegyezés híján valószínűtlen, a legfontosabb feladat továbbra is ennek a hibának a kijavítása.

A szervezet megszüntetné az ajánlószelvények rendszerét és bevezetné a kauciót. A jelöltállítással kapcsolatos visszaélése jó része kiküszöbölhető lenne, ha a jelöltállítást nem ajánláshoz, hanem kaucióhoz kötnék.

A Political Capital emellett eltörölné a kampánycsendet és kutatás-publikálási csendet, ezek életszerűtlen szabályai ugyanis szerintük nem szolgálják az eredeti célt. A PC emellett újraszabályozná a külképviseleti szavazást is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.