A feszültséget növeli, hogy az ország helyzete most sokkal nehezebb, az előítéletes gondolkodás pedig együtt nő a gazdasági helyzet romlásával. Márpedig a középosztály egyre rosszabb helyzetbe kerül, nem csoda tehát, ha ebben a körben is megjelenik, sőt, egyre nő az agresszió – mondja az alkotmányjogász.
Tölgyessy szerint az áttörést egyértelműen a Jobbik megjelenése hozta, amely a Magyar Gárdával olyan érzetet keltett, mintha biztonságot tudna teremteni, a két nagy pártból pedig, amelynek támogatói között Tölgyessy szerint egyforma lehet az előítéletesek aránya, a mostani közhangulatban egyik sem áll határozottan a romák mellé, hallgat, vagy támogatja a látensen romaellenes lépéseket.
A romakérdés megjelenését Tölgyessy egyértelműen a 80-as évek végére, 90-es évek elejére teszi, amikor összeomlott Magyarországon az általános foglalkoztatottság. A Kádár-rendszerben az integráció folyamata nagyon sikeres volt, a romák kiszakadtak régi életformájukból, 1971-ben az összes roma férfi 83 százaléka volt munkaviszonyban, így integrálódnak a jóléti rendszerbe is. Keserves, lassú előrehaladás, de haladás volt.
A 90-es évek elejére mindez összeomlott, a foglalkoztatási rendszer az alacsony státusúakat kidobta magából, a romák 70 százaléka inaktív lett, és elindult a cigány lakosság újragettósodása.
A romák a falu felé fordultak, ma már 60 százalékuk falvakban él, ahol nincs munka. A felülről lefelé forduló romapolitika egyértelműen megbukott, a célzott romatámogatások kudarcot vallottak, a rendszer a korrupció melegágyává vált, a pénz szétfolyt.
A segélyezés mostani rendszere Tölgyessy szerint egyértelműen a gyerekszám növekedésére ösztönöz, a 14 év alatti gyerekek száma a romáknál kétszerese a magyar átlagnak, ez pedig a kutatók szerint ahhoz vezethet, hogy a most 600 ezres (más becslések szerint egymilliós) roma népesség 6-7 százalékos aránya, ami egyébként nem számít kiugróan magas számnak, 2050-re 14-15 százalékra nő majd. Tovább rontja a helyzetet, hogy a romák 40 százaléka ma két megyében, Borsodban és Szabolcsban lakik.
A közmunka itt nyilvánvalóan már nem képes segíteni, az iparnak pedig esze ágában sincs idejönni, pedig megoldást csak a gazdaság növekedése hozhatna, az, ha ezek a területek is a „sikeres Magyarország" részévé válhatnának – mondja Tölgyessy, aki szerint már az is nagy siker lenne, ha a helyzet nem romlik tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.