BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"A Vatikán többször melléfogott"

XVI. Benedek pápa elismerte egy csütörtökön nyilvánosságra hozott levelében, hogy hibákat követett el négy tradicionalista püspök - köztük a holokauszttagadó Richard Williamson - kiközösítésének feloldása során.

A Vatikán többször melléfogott a Szent X. Pius Testvériséghez tartozó négy püspök kiközösítésének feloldása kapcsán - írta az egyházfő a katolikus egyház püspökeihez intézett levelében. Az egyik hiba az volt, hogy alábecsülte az internet jelentőségét. A világháló segítségével időben tudomást szerezhetett volna Williamson nézeteiről, amelyek nyilvánosságra kerülése így nem esett volna egybe a rehabilitációval.

A másik hiba az volt, hogy a Szentszék "nem magyarázta meg kellő alapossággal" a kiközösítés feloldásának okait, és azt, hogy pontosan mit jelent az intézkedés. Kiközösíteni csak személyeket lehet, intézményeket nem; a Pius testvériséghez tartozó négy püspök visszafogadása tehát egyáltalán nem jelenti az antiszemitizmussal vádolt szervezet elismerését.

A Vatikán január 24-én jelentette be, hogy a pápa megszünteti a négy püspök kiközösítését. Ezzel egyidejűleg kiderült, hogy a brit Williamson néhány nappal korábban egy svéd televízióban kifejtette: szerinte "nem voltak gázkamrák", és azokkal ért egyet, akik azt állítják, hogy "200 ezer-300 ezer zsidó pusztult el a náci koncentrációs táborokban, de egyikük sem gázkamrában". A Williamson-interjú és a pápa intézkedése világszerte felzúdulást váltott ki.

"Mélyen elszomorított, hogy még katolikusok is, akik voltaképpen ismerhették volna az ügy részleteit, úgy érezték, hogy rám kell támadniuk" - jegyezte meg XVI. Benedek szokatlanul nyílt és személyes írásában. Azt írta továbbá: fájlalja, hogy egy pillanatra a keresztény-zsidó viszonyban is feszültség keletkezett a holokauszttagadó püspök és társai ügye miatt. Egyúttal köszönetet mondott többek között a katolikus egyház zsidó barátainak, hogy segítettek elsimítani az incidenst.

XVI. Benedek fogadta csütörtökön az izraeli Nagyrabbinátus küldöttségét a Vatikánban, és biztosította vendégeit, hogy személyesen is meg fog tenni mindent a zsidó-keresztény párbeszéd folytatásáért. Az izraeli delegáció vezetője, Sír Jasúv Kohen haifai főrabbi értékelése szerint a találkozó "fontos fordulópont" volt a Szentszék és a Szentföld kapcsolatainak történetében. Méltatta, hogy a Szentszék egyértelműen elítélte a holokauszttagadás minden formáját, és hitet tett a vallások közti párbeszédet hirdető II. vatikáni zsinat politikájának folytatása mellett.

Kohen kijelentette: a katolikus egyház püspökeihez intézett pápai levéllel lezártnak tekinthető  a Williamson-ügy. A küldöttség megismételte a találkozón azt a - sok zsidó szervezet és izraeli tisztségviselő által hangoztatott - követelést, hogy a Vatikán tartsa távol magát az ENSZ rasszizmus elleni konferenciájától, a 2001-ben Durbanben rendezett rasszizmus elleni világértekezlet utókonferenciájától. A Zsidó Világkongresszus (WJC) bírálta az elmúlt napokban a Szentszéket, mert az - saját korábbi bejelentése szerint - részt akar venni áprilisban Genfben a Durban II-ként is emlegetett értekezleten. A WJC azzal indokolta bírálatát, hogy a rasszizmus elleni áprilisi konferencia voltaképpen nem szolgál egyebet, mint Izrael pellengérre állítását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.