BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapcsolatok Napja Debrecenben

Új irányokat jelöltek ki az oktatásban és a tanárképzésben, szélesednek a kapcsolatok a versenyszférával, átadták a Tudományegyetemi Karokért Díjat, és megalakult a Zeneművészeti Kar Támogatói Köre is. Az oktatás kitörési pontjairól, valamint az átalakuló tanárképzésről és a tanárok karrierlehetőségeiről is szó esett a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok által idén első ízben megrendezett Kapcsolatok Napján pénteken.

A gyakorlatorientált képzés szükségessége a tanárképzésben is jelentkezik, mivel a bolognai folyamat által előidézett struktúraváltás egyik fő célja, hogy a közoktatás a tanári mesterségben járatosabb, nagyobb gyakorlattal rendelkező tanárokat kapjon a felsőoktatástól.

Ennek érdekében jön létre hamarosan többek között a Debreceni Egyetem irányításával az a regionális pedagógusképzési központ is, amely a tanári mesterképzés koordinálását, színvonalának növelését és a mentortanárok rendszeres képzését célozza meg.

Mindezek ellenére hosszú távon a tanárhiány problémáival kell szembenézni Magyarországon - mondta el Gaál István, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok oktatási és tanárképzési elnökhelyettese a Kapcsolatok Napján.

Egyes területeken kritikus szintre csökkent a tanárszakos hallgatók létszáma, mint például az informatika területén, ahol az alapképzésben végzetteket a munkaerőpiac rögtön felszívja, és közvetlenül alkalmazza. A tanárjelöltek számának csökkenésével párhuzamosan azonban új tendenciaként tapasztalható, hogy bizonyos területeken erősödik a tanárok iránti kereslet.

A kéttannyelvű iskolák és a nyelvi előkészítők elterjedésével nő az igény az olyan tanárok iránt, akik idegen nyelven tudnak szaktárgyakat oktatni, de a tanulói létszám csökkenése ellen egyedi képzések elindításával védekező középiskolák egyre jobban keresik a speciális tudással rendelkező tanárokat, szakembereket is.

A természettudományos tanári diplomával rendelkezők előtt ugyanakkor nemzetközi karrierlehetőségek is állnak. Ezt mutatja az is, hogy az utóbbi időben például a Chicago-i iskolaszövetség (Chicago Public Schools) fordult az Egyetemhez, amely olyan tanárokat keres nálunk, akik felsőfokú angol nyelvtudással rendelkeznek és vállalkoznak arra, hogy Chicago körzetében matematikát vagy természettudományokat tanítsanak 3 éves munkavállalás keretében – fejtette ki az oktatási elnökhelyettes a Kapcsolatok Napján.

A Tudományegyetemi Karok kitörési pontnak tekinti a kommunikáció képzést is. Hunyadi László tudományos és kutatási elnökhelyettes egy olyan oktatási struktúra létrehozásáról számolt be, amelyben a felsőfokú szakképzéstől a diplomával záruló komplex oktatási programokig minden hallgató megtalálja az érdeklődésének megfelelő képzést.

Televíziós és rádiós stúdiókkal történő aktív együttműködés keretében megvalósult egy olyan kommunikáció képzés, mely erőteljesen képviseli a gyakorlatközpontú oktatás fontosságát, de egyúttal egyetemhez méltó szakmai alapokon is nyugszik.

Zsuga Miklós, az Alkalmazott Kémiai Tanszék professzora a Természettudományi és Technológiai Karon folyó gyakorlatközpontú mérnökképzést (biomérnök, vegyészmérnök, villamosmérnök) mutatta be.

Előadásában elhangzott, hogy a hallgatói létszám az elmúlt években ezeken a szakokon folyamatosan növekedett. A képzések piacképességét vállalati kapcsolatokkal igyekeznek növelni. A TEVA Gyógyszergyár Zrt.-vel és a Tiszai Vegyi Kombináttal közösen kihelyezett tanszékeket működtet a TEK, ahol a hallgatók a gyár területén tehetnek szert a legkorszerűbb ismeretekre.

Zsuga professzor hangsúlyozta, hogy a vállalatoknak olyan mérnökökre van szükségük, akik legalább egy idegen nyelven kiválóan beszélnek. A mérnöki szakokon tanulók elhelyezkedési lehetőségeiről is szó esett a Kapcsolatok Napján, Zsuga Miklós példaként hozta, hogy egy végzett vegyészmérnök 3-4 állás közül választhat, amint kikerül az egyetemről, és egyre inkább jellemző, hogy a leendő mérnököket már hallgató korukban magukhoz kötik a vállalatok.

A Tudományegyetemi Karok és a versenyszféra összefonódásáról Mihálydeák Tamás, a TEK külkapcsolati és humánpolitikai elnökhelyettese tartott előadást, aki kitért arra, hogy a magyar felsőoktatás forráshiánnyal küzd, ám az egyetemi tudásbázis gazdasági hasznosításával többletbevételre tehetnek szert az intézmények.

A klaszterek, konzorciumok létrehozása, az egyetemre betelepülő cégek segítése jelenleg is működik a TEK-en, a céges partnerekkel kialakított kapcsolatok ráadásul a diplomák versenyképességét is növelhetik, hiszen a vállalatok közvetlenül tudják jelezni az egyetemi vezetőknek, hogy milyen felkészültségű, kompetenciákkal rendelkező szakemberekre van szükségük.

A rendezvényen Fábián István elnök átadta a Tudományegyetemi Karokért Díjat, melyet olyan személy kaphat meg, aki tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult a Tudományegyetemi Karok fejlődéséhez, elismertségének növeléséhez, kapcsolatrendszerének fejlesztéséhez.

A díjat idén, első alkalommal Hegedűs Lajos, a TEVA Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója vehette át. A Kapcsolatok Napján a debreceni zenei felsőoktatás, művészképzés mecénási rendszerének kiépítésére megalakult a Zeneművészeti Kar Támogatói Köre, amely a kultúrára áldozni kívánó cégek és magánszemélyek részére biztosít kapcsolatfelvételi lehetőséget a karral. A rendezvénysorozat koncerttel zárult.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.