A klímaváltozás gyorsan növeli a világ trópusi területeinek nagyságát, betegségekkel és szárazsággal fenyegetve a sűrűn lakott területeket. Egy ausztrál tanulmány szerint a trópusi övezet az utóbbi huszonöt évben 500 kilométerrel lett szélesebb.
„Ez azt jelenti, hogy a szubtrópusi zónák benyomultak a mérsékelt égövbe, aminek pusztító következményei lehetnek a Föld sűrűn lakott részein, beleértve Ausztrália, Dél-Amerika és Európa déli régióit, a földközi-tengeri és a közel-keleti térséget, az Egyesült Államok délnyugati és Mexikó északi területét. Valamennyi körzetben súlyos szárazságra lehet számítani” - közölte Steve Turton kutató.
A száraz szubtrópusi övezetek kiterjedése pusztító hatással járhat a vízlelőhelyekre és a mezőgazdaságra, aminek környezeti, társadalmi és egészségügyi vonatkozásai egyaránt lehetnek. A tanulmány megállapította, hogy a klímaváltozás már érezteti hatását Ausztráliában, ahol az évszázad legsúlyosabb szárazsága tombol.
Az időjárás-változás az uralkodó szélirányokat is módosította. Ezért van, hogy az eső inkább a kontinenstől délre, az óceáni részekre zúdul, nem pedig a szárazföldi területekre. Sok vadállat „költözik” délre, hogy az esőt követve a megszokott időjárási viszonyok között éljen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.