BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába reménykedtek Sólyomban - aláírta a Bajnai-csomagot

Sólyom László köztársasági elnök aláírta az adótörvényeket, amelyeket a múlt heti utolsó ülésnapon szavaztak meg a képviselők. Az államfő a vagyonadóról, illetve a közteherviselés rendszerének átalakításáról szóló jogszabály mellett a gyesről és gyedről szóló törvényt is aláírta.

Az Országgyűlés valalmennyi törvény esetében kérte a sürgős kihirdetést, a határidő pedig kedden járt le.

Az ingatlanadónak indult, majd mind elnevezésében, mind tartalmában megváltozott jogszabály szerint 2010. január 1-től adót kell fizetni a lakóingatlanok és üdülők, illetve légi-, vízi- és közúti járművek után. A törvény legfontosabb eleme szerint adómentes az a lakóingatlan, amelynek a forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot, és a tulajdonos lakcíme ide van bejelentve, illetve bizonyíthatóan életvitelszerűen lakik benne. A 30 millió feletti forgalmi értékű ingatlan után az első forinttól kell adót fizetni, ennek mértéke 30 millió alatt 0,25 százalék, 30 és 50 millió között 0,35 százalék, a fölött pedig 0,5 százalék.

A törvény a több ingatlantulajdonnal rendelkező adózók minden ingatlanjára kiterjeszti hatályát. Így adózni kell a második, harmadik és a többi ingatlan után is - azzal a megkötéssel, hogy a második ingatlan (amit az adózó maga jelöl ki) 15 milliós forgalmi értékig nem adózik. A harmadik és a többi esetében már nincs adómentesség.

A közteherviselés átalakításáról szóló törvény értelmében a személyi jövedelemadónál a 18 és 36 százalékos kulcs egyelőre változatlan, miközben a 18 százalékos kulcs sávhatára 1,7 millió forintról 1,9 millióra emelkedik. Az szja sávhatárának változása visszamenőlegesen az év elejétől érvényes, de a kulcsok a jövő év elejétől változnak 18, illetve 36 százalékra. Ugyancsak 2010 januárjától érvényes az úgynevezett szuperbruttósítás is. Ez azt jelenti, hogy a személyijövedelemadó-alapba beleszámít majd az adókötelezettség alá eső bruttó jövedelem és az utána befizetett munkáltatói járulék is.

A gyesről és a gyedről szóló jogszabály a gyes időtartamát három évről kettőre csökkenti.

Az adótörvényeket több szakértő allkotmányos szempontból aggályosnak, támadhatónak találta. Egy adószakértő arra kérte Sólyom Lászlót, kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól, mielőtt aláírja az adótörvényeket.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.