BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Mindjárt jövök" - Megalázó szlovák államnyelvtörvény

Egy kisvállalkozót pénzbüntetéssel sújthatnak azért Szlovákiában, ha magyarul teszi ki a „Mindjárt jövök” táblát üzletének ajtajára az államnyelvtörvény módosítása szerint.

„A szlovák parlament húsz magyar képviselője számára elfogadhatatlan a nyelvtörvény” – nyilatkozta révkomáromi tudósítónknak Andruskó Imre. A Magyar Koalíció Pártájának (MKP) parlamenti képviselője hangsúlyozta: nem azzal van problémájuk, hogy egy nemzet védi a saját nyelvét, hanem azzal, hogy ezt egy őshonos kisebbség kárára teszi. A szlovák parlament által kedden jóváhagyott államnyelvtörvény módosítása szerint a jogszabály megsértéséért akár 5000 eurós pénzbüntetés is kiszabható. Ez ugyan magánszemélyeket nem, csak jogi személyeket érint. „Egy kisvállalkozóra azonban már szankciót róhatnak ki, ha például a „Mindjárt jövök” táblát csak magyarul függeszti ki az ajtóra” – mondta Andruskó. Az MKP képviselője kifogásolta, hogy bevezették a törvényben a nyilvános nyelvhasználat fogalmát, azonban nem definiálták, hogy ez mit jelent. Az iskolai rendezvényeket, a március 15-i megemlékezéseket két nyelven kell megtartani, akkor is, ha az egész hallgatóság magyar anyanyelvű. Szlovák nyelvi vizsgát kell tenniük az államigazgatásban dolgozóknak, a tanároknak vagy az újságíróknak is. „Az emléktáblák eddig is kétnyelvűek voltak: szeptember elsejétől a minisztériumban kell jóváhagyatni ezeket a feliratokat” – mondta Andruskó, aki szerint mindezek megalázóak a kisebbség számára.

A nemzetiségi iskolákban minden dokumentációt államnyelven is kell vezetni, míg korábban ez csak a pedagógiai dokumentációra hivatkozott. A kisebbségi nyelven sugárzó regionális és helyi rádióknak, és televízióknak a nemzetiségi nyelven sugárzott műsort az államnyelven viszont már nem kell megismételniük. A televíziókban ismétléskor már elég a feliratozás is. Nem büntetik, ha az egészségügyi és szociális intézményekben a személyzet nem csak szlovákul kommunikál a betegekkel azokon a településeken, ahol a kisebbségek aránya meghaladja a 20 százalékot.

Marek Madaric kulturális miniszter azzal indokolta a szankciókat, hogy biztosítva legyen a törvény rendelkezései betartásának kikényszerítése. A módosított jogszabály szeptember elsején lép életbe.

Az MKP most azon munkálkodik, hogy találjon még tíz szlovák képviselőt, hogy alkotmánybíróság elé vigye az államnyelvtörvény ügyét. „Amennyiben nem járunk sikerrel, Strasbourghoz fordulunk” – hangoztatta Andruskó.

„Nem látok abszolút semmiféle okot az ilyen reakcióra, mert semmi szokatlant, semmi rendkívülit nem tettünk” – hangoztatta a szlovák kormányfő, miután a magyar diplomácia élesen bírálta a szlovák államnyelvtörvény módosítását, és a nemzeti kisebbségi jogok csorbítását látja benne. Robert Fico kifejtette, hogy Szlovákiának védelmeznie kell saját érdekeit, melybe az államnyelv is beletartozik, s örül a törvény elfogadásának. A szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy érvényes magyarországi meghívása van, kész találkozni magyar partnerével. Csak arra vár, hogy a magyar fél megerősítse annak időpontját, nem lát okot az utazás elhalasztására. Balázs Péter magyar külügyminiszter szerint a magyar fél mindent megtett, hogy a találkozó létrejöjjön, és most minden a szlovák féltől függ. Bajnai Gordon szerint az államnyelvtörvény módosítása árt a két ország viszonyának. A magyar kormányfő példátlannak tartja az unióban, hogy helytelen nyelvhasználatért pénzbüntetést szabjanak ki. A kétoldalú találkozó nem cél, hanem eszköz, magyar kormány újragondolja a helyzetet, mikor van ideje és értelme a Ficóval való találkozónak.

„Az MSZP az európai normákkal, a térség népei és országai harmonikus, jó kapcsolatainak érdekeivel szembenállónak tartja a szlovák törvényhozásnak az államnyelvtörvény módosításáról szóló keddi döntését” – közölte kedden Lendvai Ildikó. A pártelnök kijelentette, hogy az MSZP természetesen tudatában van annak, hogy minden állam szuverén joga saját törvényei megalkotása. Meggyőződése azonban, hogy uniós tagállamok esetén e törvényeknek illeszkedniük kell az európai normákhoz, és a kölcsönös tisztelet, türelem, a kulturális sokszínűség európai szellemiségéhez. Lendvai szerint „az elfogadott államnyelvtörvény korlátozza a kisebbségi nyelvek szabad használatát, ráadásul a törvény rendelkezéseinek megsértése esetére indokolatlan és elrettentő szankciókat helyez kilátásba”.

„Mindennek a teteje a szlovák nyelvtörvény módosításának elfogadása, ez intézményes magyarüldözést jelent Szlovákiában” – hangoztatta kedden Németh Zsolt. A Fidesz szakpolitikusa szerint a magyar kormánynak határozottan fel kell lépnie a döntés ellen nemzetközi fórumokon. „Első alkalommal születik a második világháborút követő Európában egy olyan jogszabály, amely büntethetővé teszi a kisebbségi nyelvhasználatot. Ez pedig nem más, mint egyfajta intézményes magyarüldözés Szlovákiában” – mondta Németh Zsolt. A fideszes honatya szerint Magyarországnak a leghatározottabban fel kell lépnie ez ellen, és ebben a kérdésben parlamenti konszenzus van.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.