Az SZDSZ új elnöke a Magyar Rádiónak adott interjújában kifejtette: hiteltelenek és vállalhatatlanok lettek a párt vezető politikusai, és éppen ez okozza az SZDSZ társadalmi elutasítottságát. Szerinte teljes politikai fordulatra van szükség, és bocsánatot kér az elmúlt tizenöt év hibáiért: a korrupciós ügyekért, a magyarság sorskérdéseinek elhanyagolásáért, a vidék magára hagyásáért és egyes vezetők arrogáns, nagyképű és fölényes politikai stílusért.
Kilépések
Az elnökválasztás következményeként Konrád György, alapító tag elhagyja az SZDSZ-t - idézi fel a Népszabadság. Konrád kifogásolta, hogy Retkes "nyegle modorban" beszélt az elődeiről, akiket ő maga nagyra tart. Hozzátette, az sem nyerte el a tetszését, hogy a pártelnök olyan dolgokért kért bocsánatot, amelyeket nem ő tett, így ez a bocsánatkérés valójában váddá alakult át. Rosszallását fejezte ki azért is, hogy a szabad demokraták megválasztott képviselőit Retkes Attila "mintegy érvénytelen képviselőkké nyilvánítja".
Korábban - nem sokkal a vasárnapi küldöttgyűlés befejezése után - Weinek Leonárd, aki szintén jelölt volt az elnökválasztáson, bejelentette: kilép az SZDSZ-ből, mivel a tisztújítás eredményének ismeretében nem lát esélyt a párt megújítására, és egy valódi közpolitikai program végrehajtására.
Vélemények
Tamás Gáspár Miklós: "Retkes Attila ne a nemzettől kérjen bocsánatot, hanem tőlem, mert hazudik!", így reagált az SZDSZ egykori alapító tagja a liberális párt új elnökének azon nyilatkozatára, miszerint az SZDSZ-nek bocsánatot kell kérnie azért, mert nem foglalkozott eléggé a magyarság sorskérdéseivel. Jóllehet egy induló pártelnöknek meg kell adni a laufot, hogy bizonyítson, csakhogy gondolatmenete a Magyar Nemzet vádjaira rímel - vélte a filozófus a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában. Tamás Gáspár Miklós szerint Retkes Attila fideszes melódiákat penget bendzsóján. Az egykori politikus szerint, amit az új pártelnök művel, az szalonnacionalista duma - fogalmazott.
Tölgyessy Péter a szabaddemokraták helyzetéről úgy véli: a párt igen nagy bajban van. Az SZDSZ mindig tudott szépeket és nagyokat mondani - fogalmazott -, ezt régóta hallani tőlük, de nem nagyon van már idő a tettekre.
Az elemző szerint a párt korábbi vezetőinek nyilatkozataiból és cselekedeteiből az olvasható ki, hogy néhányan egy új párt alakítását fontolgatják. Kiemelte, hogy a vasárnapi gyűlésen Kuncze Gábor nem vett részt.
A Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártjának elnöke, Herman István radikálisan fogalmazott: szerinte „a tegnapi SZDSZ küldöttgyűlésen elhangzott a liberálisok őszödi beszéde. Most nem sajtóközleményt kell megfogalmazniuk, hanem végleg távozni az ország vezetéséből és a kormányzásból.”
Vasárnap történt
„Mély válságban van a köztársaság és az SZDSZ” – fogalmazott Fodor Gábor, az SZDSZ leköszönő elnöke. Szerinte az ország válságának tünete a Jobbik 15 százalékos eredménye, és erős figyelmeztető jel az is, hogy a Fidesznek hatvanszázalékos a támogatottsága. „Valami nagyon elromlott Magyarországon, valamit nagyon elrontottunk” – jelentette ki.
Retkes a vasárnapi voksoláson 228 szavazatot kapott, Badacsonyi Szabolcsra 106-an, Weinek Leonárdra 72-en szavaztak.
Retkes Attila megválasztása után úgy fogalmazott: „Az SZDSZ önálló, ellenzéki párt, de továbbra is támogatja a Bajnai kabinet szakmailag elfogadható válságkezelő intézkedéseit.” Ez annyit jelent, hogy a liberális frakció kizárólag abban az esetben szavazza meg a jövő évi költségvetést, ha az a szükséges válságkezelés, nem pedig a szocialista osztogatás jegyeit mutatja.
Retkes első, vasárnapi sajtótájékoztatóján négy dologért kért bocsánatot a magyar társadalomtól: a korrupciós ügyekért, a határon túli magyarok cserbenhagyásáért, a vidékellenességért és a párt egyes vezetőinek arroganciájáért és agressziójáért.
Közben kirobbant az első botrány is a liberálisok új elnökével kapcsolatban. Mint az Index egy blogbejegyzésre hivatkozva megírta, Retkes Attila, a Nemzeti Kulturális Alap kuratóriumi tagjaként befolyásolhatta, hogy az NKA 145,5 millió forintot ítélt a friss elnök kiadóinak.
Az új pártelnök a Klasszikus és Jazz Lap-, Könyv- és Hanglemezkiadó Kft. (valamint más vállalkozások), a Gramofon című zenei folyóiratot (és hanglemezeket, könyveket is) megjelentető cégek vezetője, a lap főszerkesztője.
Retkes cégei igazi sikertörténetet jártak be, hiszen egyetlen pályázatát sem utasították vissza, az igényelt támogatásokat előre borítékolhatóan megítélték vállalkozásainak - olvasható a blogban.
Az MTI hétfő este megjelent híre szerint Retkes Attila egy zenei kiadót is vezet. Ennek kapcsán közölte, hogy főállású pártelnök akar lenni, ezért lemond a kiadó ügyvezetői posztjáról.
Az Index kereste Győri Krisztinát, az SZDSZ szóvivőjét, hogy Retkes Attila vagy az SZDSZ mit reagál az állításokra, de lapnak nem sikerült elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.