BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hess-évforduló: menetelés helyett most már tüntetnének

Hiába tiltotta be a rendőrség a sokadik Rudolf Hess emlékmenetet is, mert a szervezők ezúttal tüntetést jelentettek be. A jogvédők a törvényességet féltik.

A tizedik bejelentett neonáci megmozdulást sem hagyta jóvá szombatra a rendőrség, ám indoklást nem fűzött a döntéshez. „A Budapesti Rendőr-főkapitányság a gyülekezési jogról szóló törvény alapján megtiltotta a 2009. augusztus 15-re magánszemély által bejelentett 10. demonstrációt, mely a Béke Mártírja emlékmenet elnevezéssel került volna megrendezésre” – közölte tömören a rendőrség. Vagyis a hetek óta beharangozott Rudolf Hess Emlékmenetet hivatalosan is betiltották.

Ugyanakkor a szervező NS Front hamar reagált a történtekre és tegnap
Nemzeti Munkáspárt néven tüntetést jelentett be a rendőrségnek szombat
délután 16 órára a budapesti Tabánba, ahol ugyanazok a hazai és külföldi
szónokok fognak beszélni, mint akik a menetelés előtt beszéltek volna. A
tüntetés után pedig Rudolf Hess emlékkoncertet is tartanak. „Szomorú hír,
de a demokraták újra azt tették, ami miatt igazán szeretjük őket,
beletörölték a törvénykönyvbe a lábukat” – olvasható az NS Front interneten terjesztett közleményében.



Kérdéses azonban, hogy a rendőrség pontosan mi alapján tilthatja majd be a tüntetést is, hiszen a korábban hivatkozott gyülekezési törvény szerint csak két okból tehet ilyet: ha annak megtartása „a népképviseleti szervek vagy a bíróságok zavartalan működését súlyosan veszélyeztetné, vagy ha a közlekedés más útvonalon nem biztosítható”. Mindkét indoklás teljesen értelmetlen a neonáci menettel és a tüntetéssel kapcsolatban. Valamint azt sem lehet előre megjósolni, legfeljebb csak sejteni, hogy a szombati események megvalósítanak-e konkrét bűncselekményt. A szónoklatok szövegét sem kell előre benyújtani, így szintén csak feltételezni lehet, hogy olyan beszédek hangzanak el, amelyek másokat sértenek.

Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint azonban mindez egy egyszerű jogi megítélésű helyzet, mert egy percig nem lehet kétséges, hogy aki náci ideológiát hirdet, az mások jogaira és szabadságára tör.

A németeknél egyértelműbb a helyzet

Nem tarthatnak felvonulást neonácik Rudolf Hess sírhelyénél, a bajorországi Wunsiedelben a német alkotmánybíróság egy csütörtökön közzétett határozata szerint, amelyben a testület elutasította az augusztus 22-re tervezett menet betiltása felülvizsgálatának a kérését. A sürgősségi beadvány kapcsán hozott határozat érvényben hagyja a néhai náci alvezér emlékére szervezett megmozdulás betiltásról rendelkező wunsiedeli közigazgatási határozatot, és a bajor tartományi közigazgatási bíróság azonos tartalmú döntését. A német alkotmánybíróság egyben jelezte, hogy hamarosan tárgyal a megemlékezést

évente ismétlődően betiltó hatósági és bírósági döntések miatt beadott

alkotmányos panaszról. A szóban forgó jogszabály értelmében be kell tiltani mindazokat a demonstrációkat, amelyeken helyeslik, ártalmatlannak tüntetik fel vagy dicsőítik a nemzetiszocialista önkényuralmat, és ezzel megsértik a nácizmus áldozatainak méltóságát.



„Nem volt példa arra 1998 és 2002 között, hogy ilyen szélsőséges és elfogadhatatlan eszméket valló csoportosulások látványosan masírozzanak Magyarországon” – hangsúlyozta Szijjártó Péter. A Fidesz elnöki stábjának vezetője hozzátette: normálisan működő erős kormány és annak rendőrsége fél perc alatt tilt be ilyen rendezvényeket. Szerinte is „jó lenne, ha nem ismétlődne meg az az esetet, amikor a rendőrség biztosította egy ilyen demonstráció megtartását a Budai Várban, és utána az MSZP nem kérte ezt számon a rendészeti miniszteren”.
Jogvédők mindenesetre igen különös megoldást javasoltak a rendőröknek.



A Magyar Helsinki Bizottság álláspontja szerint a hatályos jogszabályok
alapján a rendőrség nem tilthatta volna meg előzetesen a neonáci
felvonulást, és a tiltó határozatokat a bíróság sem hagyhatta volna
helyben, mert a rendelkezésre álló információk szerint egyik ehhez
szükséges feltétel sem látszik megvalósulni. „A hatályos szabályoknak
megfelelő megoldás az lett volna, ha a rendőrség a tiltott önkényuralmi
jelképek viselése miatt demonstrációt annak megkezdése után haladéktalanul feloszlatja, és erre előzetesen figyelmezteti a bejelentőket” – fogalmaztak a jogvédők. Ugyanakkor az antifasiszta szervezetek mindenképpen megrendezik a Városháza parkba meghirdetett tiltakozó demonstrációt.

évente ismétlődően betiltó hatósági és bírósági döntések miatt beadott

alkotmányos panaszról. A szóban forgó jogszabály értelmében be kell tiltani mindazokat a demonstrációkat, amelyeken helyeslik, ártalmatlannak tüntetik fel vagy dicsőítik a nemzetiszocialista önkényuralmat, és ezzel megsértik a nácizmus áldozatainak méltóságát.

Szlovákiában is vonulnának a nácik Újabb utcai tüntetéseket szerveznek az állítólagos roma erőszak, illetve

általában a társadalomban megnyilvánuló erőszak ellen a szlovákiai

szélsőséges, nacionalista szervezetek. „Az Új Szabad Szlovákia pénteken

Eperjesen tart békés tiltakozó felvonulást az erőszak különböző formái

ellen” – közölte a szervezet egyik vezetője. A rendezvényt hivatalosan

bejelentették, és a kelet-szlovákiai város polgármestere annak

lebonyolítását már meg is vitatta a rendőrséggel. „Eperjesnek érdeke, hogy a megmozdulás békés legyen, illetve hogy az idegengyűlölet és a

szélsőségesség semmilyen formája ne jelenjen meg a városban” – mondta a megbeszélések után a városi hivatal szóvivője. A Szlovák Testvériség pedig a honlapján bejelentette, hogy az állítólagos roma terror elleni következő akcióját augusztus 22-én a kelet-szlovákiai Korompán tartja meg.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.