A Bloomberg szerint a csapatban egyaránt vannak tapasztalt politikusok és kifinomult, technokrata készséggel rendelkező, dinamikus fiatalok, az összesen 37 minisztert és –helyettest tartalmazó stábban mindazonáltal 24-en még nem viseltek kormányzati funkciót eddig.
Papandreu kormányfő magának tartotta fenn a külügyminiszteri tárcát, ez utóbbi funkcióban várhatóan a permanens ciprusi válságra és a Törökországgal fenntartandó kapcsolatokra fog összpontosítani. A gazdasági minisztériumba összevonják a korábban külön menedzselt iparral, a bel- és külkereskedelemmel, a hajózással, a versenyképességgel és a szigetek ellátásával foglalkozó, igazgatási szakterületeket.
Az új tárca élére Louka Katseli, a Princeton Egyetemen kiképzett – 57 éves – közgazdász professzornő kerül, aki a 90-es években már a mostani kormányfő apjának is tanácsadója volt, annak miniszterelnöksége idején. Tárcaösszevonást egyébként a közrenddel és a közbiztonsággal kapcsolatos területeken, illetve a közlekedés és a távközlés irányításában is végrehajtottak.
A pénzügyminiszteri posztot a 47 éves Georgiosz Papakonsztantinu kapta, aki korábban a párt szóvivőjeként vált ismertté. Neki jutott az a feladat, hogy az 1993 óta először zsugorodó gazdaság viszonyai közepette összeállítsa a 2010-es költségvetést, amellyel lépést lehetne tenni a GDP-arányos hiány 3 százalék alá szorítására, a jelenlegi, 6 százalék körüli szintről. A feladat bonyolultságát jelzi, hogy közben tekintettel kell lennie a miniszterelnök választási ígéreteire, amelyekben 3 milliárd eurós konjunktúraélénkítés szerepelt. Az új pénzügyminiszternek mindemellett az adóelkerülés elleni kampányt is irányítania kellene.
Az új kabinet munkáját megnehezíti, hogy – a globális válság miatt – a gazdaság két fő ágazata, az idegenforgalom és a hajózás egyaránt hanyatlik. Papandreu miniszterelnök a kampányában „reformokat” ígért a fellendülés kiváltásához, az ő sajátos frazeológiájában ez azonban keresletélénkítést, a bérek, a nyugdíjak és a munkanélküli-segélyek hathatós emelését jelenti. Pártját már a korábbi, kormányzati funkciók idején is felelőtlen osztogatással és az – akkortájt Brüsszelből kapott – segélyek elherdálásával vádolták.
A kormányfő kilátásba helyezte, hogy felülvizsgáltatja az eddigi privatizációs döntéseket, amelyek részként például a Deutsche Telekom megszerezte Hellenic Telecom 23 százalékát, illetve egy pénzügyi befektetői csoport – részben Dubaiban bejegyzett alapok támogatásával – átvette az Olympic légitársaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.