A hallás vizsgálatakor általában a hallási küszöböt figyelik, ezért eddig elkerülte a figyelmet az a jelenség, amelyet a Massachusetts Eye and Ear Infirmary munkatársai fedeztek fel egereken végzett kísérletekkel.
A tesztek során az állatokat két órán keresztül 100 decibeles zajterhelésnek tették ki, ez körülbelül egy közeledő metró hangjának felel meg. A korábbi mérések azt mutatták, hogy ez a hangszint nem okozott tartós halláskárosodást. Sharon Kujawa és kollégái azonban mikroszkóp alatt vizsgálták meg az egereket és kiderült: már ez az alacsony terhelés is károsodást okozott a belső fülben található, rendkívül érzékeny szőrsejtekben – írja a NewScientist.
Egy évvel később ezek a sérülések átterjedtek a szomszédos sejtekre is, amelyek a hang agy felé történő továbbításáért felelnek – áll a Journal of Neuroscience-ben megjelenő tanulmányban. A kutatás vezetője szerint emberek esetében a hagyományos hallási teszteken ezek a gondok nem mutathatóak ki, de ez a jelenség felelhet a leggyakoribb hallási problémákról. Ilyen a lágyabb hangok meghallásával kapcsolatos probléma, a beszéd kiszűrése a zajban, illetve az jelenség, amikor a páciens csak akkor érti a beszédet, ha a megszólaló pont szemben áll vele.
A Montpellier-i Egyetem kutatója szerint a tanulság az, hogy ha valakit gyerek- vagy serdülő korában ilyen zajnak tesznek ki, az később halláskárosodást szenved.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.