A magyar kormányfő találkozik Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel, Ahmed Nazif miniszterelnökkel, és tárgyalóasztalhoz ül Amr Muszával, az Arab Liga főtitkárával is.
Hoszni Mubarak tavaly októberben Magyarországon járt, s már akkor szó volt Egyiptom esetleges részvételéről a Nabucco-projektben. Szóba került az is, hogy miután megépül a horvátországi Krk szigeten a cseppfolyós földgáz terminál, Magyarország esetleg az észak-afrikai országtól is vásárolhatna folyékony halmazállapotú gázt. Nemrégiben Kairóban járt Kóka János, az Országgyűlés Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő parlamenti eseti bizottsága elnöke, s javasolta tárgyalópartnereinek, hogy csatlakozzanak a Nabucco-projektnek politikai támogatást nyújtani hivatott, még alakuló International Nabucco Board nevű testülethez.
Egyiptom hatalmas, 2800 milliárd köbméter földgázkészlettel rendelkezik. Egy kimutatás szerint földgázkitermelése 2007-ben 46,52 milliárd, míg gázfelhasználása 32,04 milliárd köbméter volt. A kitermelt mennyiséget jelenleg két cseppfolyós gázterminálról, illetve az úgynevezett Arab Gázvezetéken exportálják Jordánián át Szíriába. 2008-ban ezen a vezetéken valamivel kevesebb mint egymilliárd köbméter gázt szállítottak, de ez a mennyiség három éven belül több mint duplájára emelkedik (összehasonlításképpen: Magyarországon évente mintegy 13-14 milliárd köbméter földgázt használnak fel).
A transzarab gázvezeték a tervek szerint továbbépül Törökországig, s itt kapcsolódhatna majd a Nabucco gázvezetékhez, ami lehetővé tenné, hogy csővezetéken keresztül jusson egyiptomi gáz európai uniós tagállamokba, köztük Magyarországra is. Egyiptom ilyen értelmű szándékáról beszélt a 2009. januári budapesti Nabucco-csúcsértekezleten Szameh Fahmi olajipari miniszter, illetve tavalyi októberi látogatásán Hoszni Mubarak államfő is.
Egyiptom ma is jelentős gázbeszállítója egyes amerikai, illetve európai országoknak - például Olaszországnak és Spanyolországnak -, de csak cseppfolyósított gázt szállít nekik. Az ország cseppfolyósított gázszállítási kapacitása ugyanakkor korlátozott, és a Nabuccóhoz való csatlakozás komoly távlatokat nyitna számára, gázexportja többszörösére nőhetne.
Egyiptom és Szíria azt reméli, hogy évente tízmilliárd köbméter gázt szállíthat majd Törökországba, illetve európai országokba. Ez komoly bevételekhez juttatná mindkét arab országot. Egyiptom ma Európa hatodik legnagyobb gázszállítója, miközben gázkincse nagyobb szerepvállalásra adhatna lehetőséget, egyben kielégítve az energiaellátás diverzifikációjára irányuló európai igényeket. Szíria szerepvállalása elsősorban tranzitországként fontos. Ígéretes terv számára a szomszédos iraki Akkasz gázmezőn - amely alig harminc kilométerre fekszik a szíriai határtól, Anbar tartományban - fellelhető nyersanyag szállítása a transzarab vezetéken keresztül külföldre, így Európába is.
Jelzés értékű, hogy Bajnai Gordon néhány nappal egyiptomi látogatása előtt, csütörtökön részt vett a Mol igazgatósági ülésén, amelyen az energiabiztonság kérdése volt az egyik főtéma. A Nabucco vezeték építésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt, és jelezte részvételi szándékát a francia Gaz de France is. A Nabucco vezetéken a földgáz szállítása várhatóan 2014-2015-ben kezdődik meg. A tervek szerint maximális kapacitását 2020-ra érné el, amikor 31 milliárd köbméter földgázt szállítana.
Bajnai Gordon kairói megbeszélésein a Nabucco-projekt jövőjén kívül áttekintik a fontosabb regionális és nemzetközi kérdéseket is, egyebek között a közel-keleti helyzetet. Szó lesz a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok dinamizálásáról, illetve a befektetések ösztönzéséről. Bajnai Gordon leteszi egy magyar-egyiptomi gyár alapkövét: a hatvan százalékban magyar, negyven százalékban egyiptomi cég egyszer használatos egészségügyi eszközöket gyárt majd. A kairói megbeszéléseken szó lesz egyebek mellett a Burullusz-tó rehabilitációjában, az egyiptomi vasútfejlesztésében, illetve két, a világörökség részét képező ókori templom talajvíz-mentesítésében való magyar részvételről.
A miniszterelnököt egyiptomi útjára elkíséri Gráf József, az agrártárca vezetője, Szabó Imre környezetvédelmi miniszter, valamint Hónig Péter a közlekedési, hírközlési és energiaügyi tárca irányítója. A delegáció tagja lesz Bayer Mihály Nabucco-nagykövet és Kóka János is. A kormánytagok mellett közel negyven üzletember is Egyiptomba utazik - részt vesznek a második magyar-egyiptomi üzleti fórumon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.