BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felezné a minisztériumok és a politikusok számát a Fidesz

A minisztériumok számának csökkentésére készül a Fidesz, s a pártban úgy vélik: már az idei önkormányzati választásokra megvalósulhat a politikusfelezés.

Többé-kevésbé már hivatalos álláspont, hogy a Fidesz csúcsminisztériumokat hozna létre. Akad azonban olyan forgatókönyv is, amely azzal számol, hogy tavaszra a gazdasági, társadalmi bajok további sűrűsödése miatt a stabilitás válik a legfőbb szemponttá. Ez esetben minimális változtatással - például a Belügyminisztérium visszaállításával - maradna a jelenlegi rendszer - értesült a Heti Válasz.

A kormányzás-előkészítés szakemberei azonban egyelőre valószínűbbnek tartják az alaposabb változást. A radikális tárcacsökkentés hívei szerint a lépés nemcsak megtakarítást eredményezne, hanem logikus kiteljesedése lenne a rendszerváltás óta tartó folyamatoknak. Ugyanis minden ciklusban létrejöttek kormánykabinetek, amelyek egy-egy kiemelt terület minisztereinek egyeztetési fórumaként szolgáltak.

Bár még zajlanak az egyeztetések egyes részterületek hovatartozásáról (nem világos például, ki felügyeli majd a titkosszolgálatokat), valószínű, hogy nyolc tárca lesz az új Orbán-kormányban. Önálló maradna a külügy, a pénzügy és a honvédelmi tárca, a központi igazgatás csúcsszerve pedig a megerősített kancellária lenne. Ismét önálló Belügyminisztérium alakul, a humán-csúcsminisztérium mellett létrehoznák az összes fejlesztési forrás, uniós pénz, állami vagyon felett rendelkező szervet, s feldúsítanák a gazdasági tárcát is.

A csúcsminisztériumokban a részterületeket felügyelő, a politikából érkező államtitkárok között lesz egy "egyenlőbb", ő kvázi miniszterhelyettesként dolgozik majd. Újra kineveznek közigazgatási államtitkárokat - ez ismét a köztisztviselői pályafutás csúcsa lenne. A 2006-os választások után e pozíció megszűnt, s főosztályvezetői szintig lemenően politikai kinevezettek foglalták el az irodákat.

Rögtön a ciklus elején hangsúlyos szerep jut a külügyi tárcának. Nemcsak azért, mert Magyarország tölti be 2011 elejétől az Európai Unió soros elnöki tisztét, hanem mert ezen a területen a többinél könnyebb előrelépni. Az új Orbán-kormány - elsősorban az energiaügyekben - szoros kapcsolatot építene ki Lengyelországgal és Romániával. Kínával, illetve Oroszországgal pedig elsősorban gazdasági együttműködésre van kilátás.

Az új jobboldali kormány kidolgozná a határon túli magyaroknak adandó kettős állampolgárság feltételeit, katonáinkat Afganisztánban tartaná, és közeli viszonyra törekedne az Egyesült Államokkal.

Az új állami struktúrákkal kapcsolatban a leggyakrabban felbukkanó kérdés, hogy sor kerül-e az Orbán által többször megígért "politikusfelezésre", azaz a parlament és az önkormányzati képviselő-testületek létszámának csökkentésére. A dolgok jelenlegi állása szerint az Országgyűlés létszámának lefaragása (200 főre csökkentése) legkorábban 2014-től léphet életbe, a fővárosi, nagyvárosi, megyei közgyűlési képviselők létszámának csökkentése azonban akár már ősszel aktuális lehet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.