BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ígéretek, adótervek, nagy szavak - A csehek is választanak

Május 28-29-én képviselőházi választást tartanak Csehországban, és hasonló tervekkel - deficit- és adócsökkentési ígéretekkel - igyekszik meghódítani a szavazókat a jobboldal, mint Magyarországon.

Prágában immár egy éve ügyvezető kormány intézi az ország ügyeit, miután a tavaly októberre tervezett, előrehozott voksolás elmaradt.
A költségvetési hiányt a tavalyi, csaknem 6 százalékos szintről 2012-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára csökkentené és 2017-re kiegyensúlyozná az államháztartást a Polgári Demokratikus Párt (ODS) - jelentette be Prágában Martin Kocourek, az ország egyik vezető közgazdásza.

Az ügyvezető kormány az elmúlt időszakban növelte az általános forgalmi adót (áfa) és a fogyasztási adót, s emelte a szociális és egészségügyi járulékok szintjét. Ennek révén mára elérte, hogy 5,3 százalékra csökkent a deficit a tavalyi 5,9 százalékos szintről. A hitelminősítők most még kivárnak, és arra hivatkoznak, hogy szeretnék látni, miként kezeli az elmúlt években rekordmagasságokban veszteglő deficitet az új kormány.

Egy időre - a következő négy évre - elég volt az adóemelésből, jegyezte meg Kocourek. Ugyanakkor elismerte: azzal az ígérettel, hogy nem növelik tovább az adóterhelést, egyúttal nagyobb nyomásnak tennék ki a büdzsé kiadási oldalát. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlásával összhangban törekednének a kiadások lefaragására.

Az idősek növekvő aránya feszültséget gerjeszt a nyugdíj- és az egészségügyi ellátó rendszerben, ráadásul már az általános jóléti politika sem a régi Csehországban. A hatalomra törekvő szociáldemokraták ellenzik a kedvezmények megnyirbálását és a nyugdíjreformot, s emelnék az adókat, hogy finanszírozni tudják az ellátást.

A jobboldal viszont szeretné a jelenlegi szinten befagyasztani a szociális kifizetéseket és az ellátáshoz való hozzáférés szigorítását tervezi. Ezzel hozzávetőleg 15,9 milliárd korona megtakarítást érnének el 2011-re.
Az ODS fő riválisa a politikai erőpróbán a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD). A közvélemény-kutatási adatok szerint még akármelyikük nyerhet, ám a legutóbbi felmérésnél a szociáldemokraták irányába mutatott a mérleg nyelve: a CSSD 34,5 százalékos támogatással rendelkezett a megkérdezettek körében, szemben az ODS 21,2 százalékával.

A megfigyelők még a nagykoalíció lehetőségét sem zárják ki, ennek azonban egyelőre ellentmondani látszanak Jiří Paroubek szociáldemokrata vezető nyilatkozatai. Csehországnak 1996 óta nincs erős parlamenti többséggel rendelkező kormánya.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.