Ebben a kormányzati ciklusban három roma képviselő ült a magyar parlamentben: Farkas Flórián és Varga József személyében a jobboldalon, Teleki László személyében pedig a balon. A vasárnapi országgyűlési választáson több roma politikus indul, a pártlistákon szereplő jelöltek zöme régi motorosként küzd a voksokért, de akad néhány új név is.
A Fidesz-KDNP négy roma jelöltet tett listáira. Országos listáján a vele szövetséges Lungo Drom (LD) elnöke, Farkas Flórián szerepel a legjobb helyen. Ő volt eddig egyébként a leghosszabb ideig, 1995-től 2003 –ig országos cigány önkormányzati elnök.
A liberális Mohácsi Viktória kiesésével az Európai Parlamentben (EP) néppárti képviselőként egyedüli magyar romaként maradt Járóka Líviát szintén a befutónak számító 25. helyre sorolták a Fidesz-KDNP országos listáján. Járóka Lívia 2004-ben a Fidesz és a Lungo Drom közös jelöltjeként indult a Fidesz listáján az európai parlamenti választáson, és az első roma nő lett az EP-ben. Tavaly az Európai Néppárt EP- kampányának „arca” volt, és ismét mandátumhoz jutott a Fidesz-listáról.
Az előző választáson még a 26. helyen szereplő Varga József ugyan most a 43. helyre „csúszott le”, a Fidesz –KDNP országos listáján, ám ha pártja az elemzők előzetes becsléseinek megfelelően „nagy fölénnyel” szerepel, akkor ez a hely most is elég lesz neki a parlamenti mandátumhoz.
A sereghajtók közé, a 140. helyre sorolták viszont a Fidesz-KDNP országos listáján Farkas Félixet, a Lungo Drom Borsod megyei szervezetének az elnökét, aki 2006-ban még a 66. volt, igaz így sem jutott a parlamentbe.
Csak területi listáján szerepelteti viszont a Fidesz-KDNP Raduly Józsefet, aki a 100 tagú Budapest Cigányzenekar vezetője és Aba-Horváth Istvánt, aki erős helyi vezetőnek számít Hadú-Bihar megyében. Aba-Horváth az előző választásokon is szerepelt a párt megyei listáján a 13. helyen, most viszont csak az utolsó hely az övé. Raduly József viszont először képviselő-jelölt, ám csak az 58. helyet kapta meg a jobboldali párt fővárosi listáján, ami valószínűleg nem lesz elég a mandátumhoz.
Az MSZP három roma jelöltet indít, de csak országos listán. Teleki László, jelenlegi romaügyi miniszterelnöki megbízott bár kilenc helyet előre lépett az előző választáshoz képest, csak az 56. helyen van az MSZP országos listáján.
Teljesen új jelöltnek számít az MSZP országos listáján Dógi János, a Cigány Szervezetek Országos Szövetségének (CSzOSz) elnöke, az OCÖ elnökhelyettese, aki azonban csak a gesztusértékű a 86. helyet kapta. A pártlistás roma politikusok közül legnagyobbat Katonáné Kállai Katalin, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) jelenlegi osztályvezetője zuhant, aki az előző választásokon a 82. helyen, most azonban a hátulról a tizedik, a 164. helyen szerepel a szocialisták országos listáján. Igaz, az előző, némileg jobb helyezéssel sem jutott mandátumhoz az előző ciklusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.