Az NGC 1999 néven ismert gázfelhő egy fekete folt mellett található, és amikor az űrtávcsővel abban az irányban vizsgálódtak, a fiatal csillagok születését tanulmányozandó, akkor a felhő feketének tűnően folytatódott. Ez azonban azért nem lehetett, mert a Herschel infravörös „szemét” arra tervezték, hogy belelásson az ilyen és hasonló felhőkbe - írja a világtudomány.hu.
Kiderült azonban, hogy semmi nem romlott el, a hely azért látszik üresnek, mert valóban az, egy lyukról beszélünk! Valami belefúrta a lyukat a felhőbe. "Még senki nem látott ilyet”, vélte Tom Megeath, az amerikai Toledo Egyetem kutatója.
Ugyanakkor ez így nem teljesen pontos, mert az amerikai Minnesota egyetem csillagászai a National Science Foundation rádióteleszkópjának felvételeit elemezve már három éve gigantikus lyukat fedeztek fel az űrben. Az a jelenség sem klasszikus fekete lyuk (ahol a hihetetlenül nagy sűrűségű objektum gravitációja akkorára nő, hogy a fény sem képes kitörni belőle), hanem a szó hétköznapi értelmében vett lyuk, ahol nincsen semmilyen anyag: se csillagok, se bolygók, se csillagközi por vagy gáz, de „sötét anyagnak” sem találták nyomát.
Ehhez hasonló lyukakat már felfedeztek a világűrben, de ilyen méretekben (közel egymilliárd fényév a lyuk átmérője) nemcsak nem tapasztaltak, de nem is tartották lehetségesnek a kialakulását. A lyuk az Eridanus csillagkép irányában, a Naprendszertől 6-10 milliárd fényévre található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.