BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vállalkozások a károsultakért

Az árvízben megsemmisült értékeket sokmilliós felajánlásokkal, pénzbeli és tárgyi adományokkal próbálják pótolni

Az elmúlt húsz év legnagyobb segélyezési programja folyik Magyarországon, számos cég – legyen szó pénzügyi intézményről, logisztikai, kereskedelmi vagy szolgáltató vállalkozásról – mozgósította erőforrásait a súlyos árvízi károk helyreállítása érdekében. A Világgazdaság összeállítást készített a legjelentősebb támogatókról és az adományozás különféle formáiról. A rendkívüli adakozói kedvet vélhetően az is befolyásolta, hogy már életbe lépett az a jogszabály-módosítás, melynek nyomán már nem minősül termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnak a közcélú adomány vagy az akként nyújtott szolgáltatás, így ezek kikerültek az áfatörvény hatálya alól. Mindez nagy könnyebbséget jelent azon cégek számára, amelyek már korábban is teljesítettek közcélú befizetéseket.

A vállalkozások többsége a segítségnyújtás legkézenfekvőbb módját választotta: pénzbeli adományt gyűjtött az árvíz sújtotta régiókban élők számára. Rekordösszegű, ötszázmillió forintos felajánlásával egyértelműen az OTP Bank áll az élen. Ugyancsak pénzt – húszmillió forintot – utaltak át a rászorulóknak az EDF energetikai csoport leányvállalatai. Szintén jelentős felajánlást tett a Magyar Telekom, amely a hatvanmillió forintos támogatás és a telefonos adománygyűjtés mellett saját dolgozóit is mozgósította. Az általuk felajánlott összegeket kiegészíti azok kétszeresével, majd a teljes pénzt eljuttatja a rászorulókhoz. A segítségnyújtás hasonló módját választotta a General Electric (GE) is, amelynek magyarországi szervezetei közösen 17,5 millió forintot utaltak át a Nemzeti Segélyvonal Alapítványnak. A munkatársak felajánlásait a vállalat megduplázta, és kiegészítette öt üzletágának, valamint a Budapest Bank munkavállalói képviselőinek támogatásával. Ily módon segíti még a rászorulókat a CIB Alapítvány, az MKB Bank, az Uniqa és az Erste Bank is. A Citibank pedig – ötmillió forintos felajánlása mellett – a munkavállalói és ügyfelei által felajánlott adományokat is eljuttatja a károsultaknak. Az UniCredit Bank munkatársai egy erre a célra elkülönített számlára utalhatták adományaikat, az összegyűlt közel kétmillió forintot pedig az UniCredit Bank megduplázta.

Jelentős összeget adományozott még többek között az EMFESZ, a HungaroControl, a Wanhua Industrial Group, az MFB, a Raiffeisen Bank és a Siemens is. A Shell és a NeoFM közös gyűjtési programot indított: minden eladott liter üzemanyag után két forintot ajánlanak fel az árvízkárosultaknak.

A Reál üzlethálózat nyolcmilliós segélycsomagot, a Szentkirályi Kft. 3,5 millió forintnyi ásványvízcsomagot, a Reckitt Benckiser 14 millió forint értékű tisztítószert szállított a katasztrófa sújtotta térségekbe.

A pénzbeli és tárgyi adományokon túl jótékonysági fesztiválokat, koncerteket szerveztek a károsultak megsegítésére. A Hajógyári-szigeten működő szórakozóhelyek az S.O.S. Magyarország! rendezvény keretében 16,5 millió forintot gyűjtöttek össze, amelyet a tulajdonos, Vizoviczki László kiegészített további ötmillióval, a Magyar Fantázia címmel megrendezett hangverseny teljes árbevételét pedig eljuttatják a Vöröskereszt részére. PD

Házakat építenének

A CBA Kereskedelmi Kft. felajánlotta, hogy felépíti két otthontalanná vált, sokgyermekes család házát. Az építőipari szakszövetség könnnyűszerkezet-építő tagozata pedig közös felajánlást tett: vállalták, hogy önköltségi áron építenek fel házakat az összedőltek helyébe. Így egy 70 négyzetméteres családi ház akár 10-12 millió forintból is kijöhet, szemben a 16-18 milliós piaci árral. Ennél is olcsóbb lehet, ha a kormány úgy dönt, ezeknél az épületeknél eltekint az áfa befizetésétől. Egy házat négy hét alatt lehet felhúzni. Egy ilyen vázszerkezetes épület, amellett, hogy komfortosabb, energiatakarékosabb, mint a régi, az árvizeknek is jobban ellenáll.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.