A cikk szerint a hitelezők a korábbiakhoz képest most jóval gyorsabban juthatnak hozzá követelésükhöz, s immár a pár ezer forintos kintlévőségeket sem hagyják veszni. A közjegyzők június elsején vették át az úgynevezett fizetési meghagyások kibocsátásának feladatát a bíróságoktól. A bíróságok néha fél-egy év alatt adták ki a tartozások behajtását lehetővé tevő dokumentumokat, emiatt sokan a kisebb összegű, pár ezer forintos követeléseik beszedéséhez nem is fogtak hozzá.
Két hete lapunk is megírta, hogy beindult az úgynevezett csoportos kérelembenyújtás is, amellyel a nagy közüzemi szolgáltatók, illetve a követeléskezelő cégek élnek, így egyidejűleg több ezer beadványt fogadhat a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elektronikus rendszere. Ezt a lehetőséget ki is használják: tízezrével érkeznek a közjegyzőkhöz a fizetési meghagyásos kérelmek
Még ritka az egymillió forintot meghaladó követelés. Általában 30–100 ezer forint közötti összegek miatt lépnek fel a jogosultak. Figyelmet érdemel, hogy viszonylag sokan érvényesítenek kisebb értékű, 5-10 ezer forintos követeléseket – mondta el Tóth Ádám, a MOKK elnöke a Világgazdaságnak. A tapasztalatok szerint az ilyen összegeket gyakorta „veszni hagyták” az érintettek, most az is inspirálhatja őket a fellépésre, hogy a korábbinál sokkal rövidebb idő alatt juthatnak hozzá a pénzükhöz – vélekedett.
A közjegyzők új rendszere jóval gyorsabb: az interneten érkezett kérelmeket három, a papíron benyújtott igényeket 15 napon belül intézik el. Így akár negyedéven belül végrehajtás indulhat a tartozásokat ki nem fizetők ellen.
A gyors megoldás sokak érdeklődését felkeltette, magánszemélyek, kis- és közepes vállalkozások, valamint nagy közüzemi szolgáltatók is fordultak már a közjegyzőkhöz. A közjegyzői kamaránál abban bíznak, hogy a gyors rendszer gátat szabhat a körbetartozásnak - ismerteti a lap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.