BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tunéziai bevándorlók - Ennyit az EU szolidaritásáról

A német belügyminiszter-helyettes elutasította azt a javaslatot, amely szerint az uniós tagállamok közösen viselhetnék a tuniszi bevándorlókkal kapcsolatos terheket.

Ole Schröder szerint egy ilyen mechanizmusnak semmi értelme, ezért Berlin nem támogatja a bevándorlók elosztásával kapcsolatos tervet. Schröder a Deutsche Welle szerint arra is emlékeztetette, hogy Olaszország még a mostani, tunéziai bevándorlási hullám ellenére sem fogad be több külföldit, mint az észak-európai tagállamok. Németország tavaly 48 ezer, Svédország 30 ezer bevándorlót fogadott be.

Scröder szerint na a bevándorlókat elosztanák a tagállamok között, akkor az elsődleges befogadó országoknak nem állnak érdekükben a szigorú ellenőrzés, hiszen a bevándorlók amúgy is továbbmennének más országokba. Mi több, Németország pénzügyi segítséggel és az uniós határvédelmi szervezet, a Frontex bevetésével lenne úrrá a tuniszi bevándorlási helyzeten.

Mint ismeretes, Olaszország bevándorlási vészhelyzetet rendelt el, miután a tunéziai forradalmat követően mintegy ötezer bevándorló ért partot az országhoz tartozó Lampedusa szigetén. Bár az elmúlt huszonnégy órában nem érkezett újabb hajó, Roberto Maroni olasz belügyminiszter közölte, hogy további, mintegy 80 ezer tunéziai bevándorló érkezésére számítanak. Róma ezért a deportálás költségének részleges fedezését, valamint a többi tagállam segítségét kérte a bevándorlók jelentette teher viselésére.

Az ENSZ bevándorlási szervezete arra figyelmeztetett, hogy legalább négyen fulladtak vízbe a sziget partjai mellett. Ennek ellenére Schröder egy mai konferencián hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlás bűnügyi kérdés is, ezért szigorúbb szabályozásra van szükség az embercsempészet megakadályozására.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.