BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lesújtó bizonyítvány

Komoly szavazói elégedetlenséggel kell szembenéznie Németország-szerte a vasárnapi baden-württembergi tartományi választásra készülő kereszténydemokratáknak (CDU) és liberálisoknak (FDP). A japán katasztrófa miatt kiéleződött atomenergia-kérdés és a líbiai fejlemények határozatlan kezelése egyaránt a berlini kormánykoalíció ellen hangolta a szavazók nagy részét.

A CDU és az FDP egyik fellegvárának számító, jómódú és erős polgári hagyományokkal rendelkező Baden-Württemberg elvesztése rendkívül súlyos csapás lenne a berlini kormánykoalíció, de különösen Angela Merkel kancellár és Guido Westerwelle külügyminiszter számára. Ehhez képest Merkel több lépése is erőteljes ellenszenvet váltott ki nemcsak az ellenfél híveinél, de a saját szavazótáborában is. Sokan zokon vették például azt, hogy számos tisztességesnek tartott CDU-politikust elmart az élvonalból, miközben megkérdőjelezte az olyan hagyományos kereszténydemokrata értékek jelentőségét, mint a becsületesség – írja a Handelsblatt. Ez utóbbi alatt elsősorban a plagizálási botrányba keveredett, majd lemondani kényszerült védelmi miniszter, Karl Theodor zu Guttenberg melletti kiállást értik.

Ezt tetézték a kereszténydemokraták azzal a populisztikus pálfordulással is, amelyet az atomenergiával kapcsolatos álláspontjuk terén végrehajtottak. A Forsa közvélemény-kutató felmérése szerint a régebbi atomerőművek további működtetésével kapcsolatosan hirtelen kimondott moratóriumot felszínes taktikai húzásként értékelte a megkérdezett választók 71 százaléka. Ez különösen a törzsszavazók esetében lehet káros hatással, mivel közülük sokan pártolják az atomenergia használatát – mutatott rá Manfred Güllner, a Forsa vezetője.

A kritikus elemzői vélemények mellett egyébként a Forsa e heti számai általában sem kecsegtetnek sok jóval a CDU és az FDP számára a vasárnapi választással kapcsolatban. A szavazói szimpátia Németország-szerte nagyon megrendült az atomvita kapcsán a CDU-val és a CSU-val szemben: a szerdán közzétett legfrissebb felmérés szerint 36-ról 33 százalékra csökkent a támogatottságuk. Ez a legrosszabb jobboldali eredmény november óta a Forsa felmérései sorában. A Baden-Württembergben és szövetségi szinten is koalíciós partner FDP pedig továbbra is a törvényhozásba jutás miatt retteghet, miután eredménye öt százalék körül ingadozik. Az atomvita nagy nyertese ugyanakkor nem a 26-ról 25 százalékra csúszó SPD, hanem a 18-ról 20 százalékra erősödött zöldek, akiket a Baden-Württenbergben a Stuttgart 21 közlekedési projekttel szembeni lakossági elégedetlenség is erősít. Egy zöld–szociáldemokrata koalíció így 45 százalékos támogatottságot tudhatna magáénak, szemben a 38 százalékos CDU–FDP együttműködéssel.
Egy esetleges baden-württembergi vereség nemcsak a törvényhozás felsőházaként működő Szövetségi Tanácsban (Bundesrat) olvasztaná tovább a berlini kormány támogatottságát, de mind a CDU, mind az FDP esetében komoly személyi konzekvenciákat is maga után vonhat. Merkel esetében a délnyugati tartományban hatvan éve tartó CDU-s regnálás megszakadása, illetve a kereszténydemokrata választóközönség egy részének elpártolása miatt a pártelnöki és ezzel együtt a kancellári szék is veszélybe kerülhet. A politikusnő személyes támogatottsága egyébként 4 százalékponttal, 40 százalékra esett az egy héttel korábbi eredményhez képest.

A külügyminiszter és FDP-elnök Westerwelle kapcsán még sokkal nagyobb annak az esélye, hogy a liberálisok kiesése a baden-württembergi törvényhozásból komoly kérdéseket vetne fel a politikus jövőjével kapcsolatban. Elemzők szerint a líbiai eseményekkel kapcsolatos külpolitikai határozatlanság megmutatta, hogy Westerwelle a saját pártján belüli taktikázáson, illetve az ellenzéki politizáláson kívül igazából semmihez sem ért, és alkalmatlan arra, hogy a jelenlegi összetett bel- és külpolitikai helyzetet hatékonyan kezelje.

Maradhat Rajna-Pfalz „királya”

Jó eséllyel indulhat negyedik kancellári mandátumáért Kurt Beck, Rajna-Pfalz szociáldemokrata miniszterelnöke a szintén most vasárnap tartandó helyi választáson. Az SPD 1991 óta irányítja az amúgy inkább konzervatívnak számító, komoly mezőgazdasági hagyományokkal rendelkező nyugati tartományt. A CDU jelöltje, Julia Klöckner ugyan kormányváltást remél, de a felmérések alapján egy szociáldemokrata–zöld koalíció megalakulása tűnik a legvalószínűbbnek.

A német egyesítést levezénylő Helmut Kohl egykori kereszténydemokrata kancellár szülőföldjén 1991 óta tart a baloldali uralom. A gazdasági mutatók alapján az SPD-nek van oka a reményre: Rajna-Pfalz dicsekedhet a harmadik legalacsonyabb munkanélküliségi rátával a német tartományok között, és főleg exportra termelő ipara is a legfejlettebbek közé tartozik. Az SPD 37 százalékon állt a legutóbbi felmérések szerint, ez három százalékponttal múlja felül a kereszténydemokraták népszerűségét – írja a Saarbrücker Zeitung.

A német egyesítést levezénylő Helmut Kohl egykori kereszténydemokrata kancellár szülőföldjén 1991 óta tart a baloldali uralom. A gazdasági mutatók alapján az SPD-nek van oka a reményre: Rajna-Pfalz dicsekedhet a harmadik legalacsonyabb munkanélküliségi rátával a német tartományok között, és főleg exportra termelő ipara is a legfejlettebbek közé tartozik. Az SPD 37 százalékon állt a legutóbbi felmérések szerint, ez három százalékponttal múlja felül a kereszténydemokraták népszerűségét – írja a Saarbrücker Zeitung. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.