Olaszország azt követeli, a többi tagállam is vegyen részt a migránsok befogadásában, ám a közösségi jog szerint erre egy ország sem kényszeríthető.
Nem pénzt, hanem befogadási terv kidolgozását és végrehajtását várja az Európai Uniótól Olaszország, ám a közösség pillanatnyilag tehetetlenségről tesz tanúbizonyságot – fejtette ki hazája álláspontját a római külügyminiszter. Franco Frattini szerint arra lenne szükség, hogy az uniós tagállamok között mintegy „szétosszák” a menekültáradatot.
A Szicíliától délre fekvő, az afrikai menekültek első számú célpontjaként szolgáló Lampedusán kiépített menekülttáborban jelenleg több mint 6000 Észak-Afrikából érkezett bevándorló tartózkodik, annak ellenére, hogy a hatóságok több ezer embert már átirányítottak egyéb dél-olaszországi befogadóhelyekre. Kedden már a Puglia régióbeli Tarantóba szállítottak több mint nyolcszáz menekültet, ahol egy régi katonai repülőtéren kialakított sátortáborban helyezték el őket. Szintén egy volt katonai repülőtéren létesítettek sátortábort a szicíliai Trapani mellett, hogy ezzel tehermentesítsék Lampedusa szigetét. Év eleje óta 18 ezer, többségében tunéziai menekült ért partot a mindössze 20 négyzetkilométeres szigeten, ahol emiatt jelentősen romlott a közegészségügyi helyzet.
Lampedusán ennek ellenére még mindig tarthatatlan a helyzet. Silvio Berlusconi olasz kormányfő a városháza előtt tartott beszédében szerdán megígérte a sziget lakóinak: legkésőbb két napon belül elhagyják a szigetet a bevándorlók. A meglehetősen nagyvonalú ígéret mellett sajátos stílusban előadott beszédében a szigetet Nobel-békedíjra javasolta, majd pedig Kennedy híres mondatát parafrazálva kijelentette: „Egy lampedusai vagyok.”
A sziget lakosait azonban nem a büszkeség tölti el. A menekültözön elleni tiltakozásul kedden elfoglalták az önkormányzati hivatalt, miután a helyi halászok hajóikkal blokádot vontak a sziget kikötője köré, szemetes konténerekkel torlaszolták el az utat, hogy megakadályozzák újabb menekültek elszállásolását.
Az olasz kormány sietve felajánlott kétezer eurónyi egyszeri juttatást azoknak a menekülteknek, akik önként hajlandók viszszatérni hazájukba, ám borítékolható, hogy ez nem lesz elegendő a probléma megoldására vagy akár számottevő enyhítésére. A menekültek tovább érkeznek Lampedusára, és a szigetről is újabb csoportok indulnak el az olasz félszigetre.
Tekintve, hogy a Lampedusára érkező, döntően gazdasági menekültnek számító tunéziaiak fő végcélja Franciaország, ezért Párizsnak is szerepet kellene vállalnia a helyzet kezelésében és az emberek repatriálásában – jelentette ki Frattini, aki nyilatkozatában hozzátette: a franciák mind ez idáig nem tanúsítottak megfelelő mértékű „szolidaritást” Olaszországgal.
Róma mindenképp rá van szorulva arra, hogy széles körű rendezést érjen el az unióban, ugyanis az EU-jogszabályok szerint az illegális bevándorlók visszatoloncolhatók az első országba, amelynek területére léptek a közösségen belül. Olaszország tehát még szélsőséges esetben sem érne el semmit azzal, hogy a Franciaországba igyekvőket nagyvonalúan továbbengedi.
Az Európai Bizottság visszautasította Berlusconi és kormánya vádjait a tétlenségről, mondván, a repatriálásra elkülönített pénzalapok rendelkezésre állnak, hiszen a 25 millió eurós kasszán felül tavaly további 18 milliót különítettek el csak erre a célra. A bizottság ugyanakkor elismeri, hogy több pénzre lenne szükség.
Az Európai Bizottság belügyi biztosa, Cecilia Malmström tunéziai útja során azt nyilatkozta a sajtónak, hogy célja egy olyan egyezmény tető alá hozása, amely lehetővé tenné a menekülteknek, hogy visszatérhessenek otthonaikba. Korábban Malmström Egyiptomot is megjárta és képviselte a brüszszeli álláspontot, amely az eredetországokra hatva próbálja megoldani a problémát. Az olasz külügyminiszter, Frattini felvetésére, miszerint az EU tagállamai befogadhatnák a menekültek egy részét, Malmström úgy reagált, hogy az Európai Bizottság legfeljebb kérheti ezt tőlük, ám egyetlen országot sem kényszeríthet ilyesmire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.