„Nem azt kell hangsúlyozni, hogy a pedagógus-életpályamodellhez lesz-e megfelelő forrás, hanem azt, hogy az új rendszer kidolgozására szükség van” – mondta el a Pedagógusok Szakszervezetével folytatott egyeztetés után tartott sajtótájékoztatóján Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár hozzátette: „Mind a magyar gazdaságban, mind a világgazdaságban sok a bizonytalanság. Tőlem ne kérjenek választ arra, hogy mikor és mennyit lesz képes a kormány erre költeni. Anynyit biztosan mondhatok, hogy a szándék megvan a rendszer átalakításához szükséges források előteremtésére.”
Az oktatási államtitkár elmondta: a készülő új költségvetés szerint nem romlanak a közoktatás pozíciói, ami – ismerve a helyzetet – „relatív nyereség”. Hoffmann Rózsa szerint a pedagógus-életpályamodell bevezetésének a 2013 szeptemberében kezdődő tanév előtt nincs realitása. Az államtitkár a Világgazdaság kérdésére válaszolva kijelentette: az életpályamodell megvalósulása esetén évi 160 milliárd forintnyi többletkiadást jelentene a költségvetésnek.
Az eseményen a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke hangsúlyozta: egyetértenek az államtitkár asszonnyal abban, hogy a cél egy gyerekközpontú és a pedagógusoknak biztos megélhetést biztosító közoktatási rendszer kialakítása lenne. Galló Istvánné ugyanakkor hozzátette: továbbra is vannak olyan bizonytalanságok, mint az önkormányzatok intézményfenntartó szerepének vagy a szakképzésnek a kérdése, és az egyeztetés folytatásához a köznevelési koncepciót is látniuk kellene.
Az elnök hozzátette: az államtitkárral folytatott megbeszélésen kiderült, nincs szó a gimnáziumi férőhelyek számának 40 százalékos csökkentéséről. Kiderült az is, hogy az államtitkárság nem tervezi a kötelező óraszám emelését, vagyis a pedagógusoknak továbbra is heti 22 tanórát kellene megtartaniuk. Ezen felül azonban továbbra is szó van a heti plusz 10 órányi egyéb foglalkozásról, amelyért eddig külön javadalmazásban részesültek a tanárok. Galló Istvánné elmondta: a Pedagógusok Szakszervezetének számításai szerint az új rendszerben megemelkedő kereset „éppen hogy kompenzálni fogja” az ilyen órák után kieső pluszbevételt. A 32 órányi kötelező benntartózkodás ezzel egyidejűleg jelentősen megnövelné a tanárokra nehezedő nyomást, az elnök szerint ebben az ügyben még „komoly viták lesznek”.
Aki külföldre megy, fizethet
Hoffmann Rózsa megerősítette azokat a sajtóban megjelent értesüléseket is, amelyek szerint a felsőoktatásban tanulókkal az egyetemre jelentkezés pillanatában szerződést kötne az állam, hogy itthon maradásukat biztosítsa. Az eredetileg Pokorni Zoltán nevéhez fűződő felvetésről az államtitkár kifejtette: a felsőoktatásba jelentkezőkkel egy a „feltételeket tisztázó” szerződést kötnének, amely szerint ha valaki a diploma megszerzése után külföldön vállal állást, annak utólag kell fizetnie taníttatása költségeit. Hoffmann szerint elvárható, hogy a fiatalok tevékenységükkel visszaadjanak valamit annak a közösségnek, amely biztosította képzésük anyagi feltételeit. Az államtitkár elmondása szerint mindezt az idén várható felsőoktatási törvényben fogják szabályozni, a részletek még kidolgozás alatt állnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.