Majdnem napra pontosan négy éve, 2008 július 30-án a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és egy külföldi befektetőcsoport képviselője, Joav Blum aláírt egy ingatlancseréről szóló szerződést. A befektetők egy a Velencei tó partján lévő Sukoró külterületén lévő 70 hektáros területet kaptak a magyar államtól, cserébe adtak érte egy albertirsai és egy pilisi ingatlant, összesen 180 hektárt. Az állam arra hivatkozott, hogy azért éppen azok a területek kellenek neki – és azért érnek ennyit –, mert azokon fekszik a 4-es út elkerülő szakasza, és ott (is) épülne a majdani M4-es. Akkor 1,1 illetve 0,8 milliárdra értékelte az MNV által közbeszerzésen választott szakértő a területeket, a különbséget Joav Blum befizette az államkasszának. A befektető kaszinót, szállodát, golfpályát, fürdőt akart a tó partjára, a megszerzett területre építtetni.
A Fejér Megyei Ügyészség még az év novemberében törvényességi felülvizsgálatot indít, a vizsgálat végeredménye négy óvás, főként építésügyet, nyilvántartást, környezetvédelmet érintő eljárástechnikai kifogások miatt. Az illetékes földhivatal végül 2010 júniusában ezeket elfogadva elutasítja a csereügylet miatti tulajdonosváltozás bejegyzését. Ezt akkor persze még nem lehetett tudni, így a beruházás megy a maga útján.
Az események akkor gyorsulnak fel, amikor a telekcsere-szerződés idején hivatalban lévő miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc márciusban lemond. Utolsó kormányülésén a Gyurcsány-kabinet kiemelt beruházássá nyilvánítja Sukorót, és a projektre 2,6 milliárd forintnyi támogatást irányoz elő az ITD Hungaryn keresztül. A támogatási szerződést végül nem írják alá.
A Központi Nyomozó Főügyészség szinte ezzel egyidőben, 2009 áprilisában nyomozást indít, majd októberben közli, hogy kirendelt szakértőjük szerint a szerződéses értékek lényegében köszönő viszonyban sincsenek a valódival (a szakértőjük 193 millióra taksálta az állam által kapott területet, ebből 15 millióra azt, amin az elkerülő út van, és 787 millióra a sukorói ingatlant). Vizsgálódik a Számvevőszék is, augusztusi jelentésük szerint a csereszerződést semmisnek kellene tekinteni, mert az építendő út nyomvonala csak 10 hektáron menne, így nincs meg a csereügyletben hivatkozott közcél. Feljelentést ugyanakkor nem tesz az ÁSZ és konkrét javaslattal sem élt a hatóságok felé. Az LMP viszont feljelenti Gyurcsány Ferencet hivatali visszaélés miatt.
Közben a Fehérvári Ügyészség közokirat-hamisítás miatt emelt vádat, mert megállapítása szerint Joav Blum nem lakott életvitelszerűen a bejelentett sukorói lakcímén. Az egyre inkább követhetetlenné váló„Sukoró-ügyben” 2009 októberében a telekcsere előtti eredeti állapot visszaállítását kezdeményezi Oszkó Péter pénzügyminiszter, ám ugyanazzal a lendülettel létrejön a kaszinó koncessziós szerződése – ezt 2011-ben mondja fel az állam – , majd 2009 novemberében az MNV Zrt pénzügyminiszteri utasításra polgári peres eljárást indít a csereszerződés semmissé nyilvánításáért.
A következő oldalon - Gyurcsány: Ezt tettem az Audival, ezt tettem a Mercedessel is
Ekkor tehát már több szálon futnak az ügyek: az egyik Joav Blum közokirathamisítási pere, a szerződésen szereplő lakcím érvényességének megkérdőjelezése miatt. A másik a PM által kezdeményezett polgári per a telekcsere semmisségéért, és zajlik az ügyészség büntetőeljárása is különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával. Ez utóbbiban a kormányváltás után sorra hallgatják meg a „nagyágyúkat”, Bajnai Gordont, Gyurcsány Ferencet tanúként.
Augusztusban az ügyben elsőként őrizetbe veszik és meggyanúsítják Tátrai Miklós volt MNV-vezért és Császy Zsolt volt MNV értékesítési vezetőt. Tátrait különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel gyanúsítják.
2010 októberében aztán a Legfelsőbb Bíróság is megállapítja: érvénytelen Joav Blum sukorói lakcíme. 2011 januárjában az értékbecslőt és egy volt PM-szakállamtitkárt is gyanúsítottként hallgattak ki, egy hónappal később pedig a központi nyomozó főügyészség a koncessziós szerződés ügyében is elrendeli a nyomozást.
A „főügyben” közben a tanúkihallgatásokban Benedek Fülöp volt MNV vezérigazgató-helyettes következik, majd ősszel robban a bomba: hivatali visszaélés miatt meggyanúsítják és kihallgatják Gyurcsány Ferencet. A gyanú egy 2008 májusi találkozóra alapoz: Gyurcsány és Bajnai ekkor tárgyalt Joav Blum és Fred Langhammer üzletemberekkel. Az ügyészség szerint itt történtek olyan dolgok, amelyek felvetik, hogy a miniszterelnök az államnak kárt okozott, ezért büntetőjogi felelősség terheli. A volt miniszterelnök azzal védekezik: a találkozón nem születtek döntések, ő mindenkit a jogszabályok betartására szólított fel, ugyanakkor természetes, hogy a nagyberuházások ügyét egy miniszterelnök megpróbálja segítenii. „Ezt tettem az Audival, ezt tettem a Mercedessel is” – mondta. A kihallgatásról készült felvételeket nyilvánosságta hozza. Nem sokkal ez után meghallgatják Oszkó Péter és Veres János volt pénzügyminisztereket is.
A „másik szálon” idén júniusban jogerőssé vált a telekcsere semmisségét kimondó bírósági ítélet, Joav Blum, aki már korábban bejelentette: amúgy is eláll a szerződéstől, visszakapja a 300 millió forintot.
Ma a főügyészség bizonyítottság hiányában megszüntette a nyomozást Gyurcsány Ferenc ellen, ezzel egyidejűleg vádat emelt Tátrai Miklós, az MNV volt vezérigazgatója, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja, Császy Zsolt, az MNV volt értékesítési igazgatója, Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a NemzetiVagyongazdálkodási Tanács volt tagja, valamint F. Zsolt értékbecslő és V. Bálint ügyvéd ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.