A helyettes államtitkár elmondta: a közgyűlés idei ülésszakán is szerepelnek majd olyan visszatérő témák, mint a jogállamiság védelme, a nemzetközi konfliktusok békés rendezése, de napirenden szerepel a fenntartható fejlődésről tartott júniusi Rio de Janeiró-i ENSZ-konferencia, a szíriai válság, és nagy teret szentelnek az iszlám világ folyamatainak vagy a palesztin államiságnak is.
Magyarország az ENSZ-et tekinti a nemzetközi kapcsolatok alapvető multilaterális fórumának, a világszervezet jó keretet biztosít a magyar külpolitika "láthatóságához", és ez fontos a magyar kormány által meghirdetett globális nyitás politikája szempontjából is - hangsúlyozta Takács Szabolcs.
A magyar delegáció egyik kiemelt célja lesz, hogy a közgyűlésen a "vízdiplomáciával" kapcsolatos magyar kezdeményezéseket népszerűsítse. A vízgazdálkodás a magyar álláspont szerint a fenntartható fejlődés központi kérdése. Magyarország 2013 végén Budapesten szeretne világkonferenciát rendezni ebben a témában, és ehhez megnyerni az ENSZ támogatását - - mondta a helyettes államtitkár.
Áder János köztársasági elnök is felszólal a közgyűlés általános vitájának keddi megnyitóján, előző nap pedig részt vesz a Barack Obama amerikai elnök által adott fogadáson. Kétoldalú találkozók keretében tárgyal a szlovák, a cseh, a bolgár és a lett államfővel. Jelen lesz egy ünnepélyes állampolgári eskütételen a New York-i magyar főkonzulátuson, és találkozik amerikai zsidó szervezetek képviselőivel.
Martonyi János külügyminiszter mások mellett kazah, szerb, koszovói és palesztin kollégájával folytat megbeszéléseket, valamint aktuálpolitikai és regionális kérdéseket vitat meg az EU-külügyminiszterek együttes ülésén. Az uniós tagállamok külügyminiszterei találkoznak majd Hillary Clintonnal, az amerikai diplomácia vezetőjével is.
A magyar külügyminiszter részt vesz az EU New York-i missziója székházának avatásán, egy transzatlanti vacsorán, valamint azon a megbeszélésen, amelyen a közép-európai térség és az ENSZ együttműködésének elmélyítéséről lesz szó. A magyar tárcavezető jelen lesz az átfogó atomcsendszerződés részes államai képviselőinek találkozóján is.
Tisovszky János, a ENSZ bécsi Információs Szolgálatának igazgatója elmondta: a "diplomáciai nagyhéten" csaknem 150 állam- és kormányfő lesz jelen, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár programjában mintegy 120 kétoldalú találkozó szerepel. A közgyűlés ülésszakának elnöke Vuk Jeremic volt szerb külügyminiszter, aki azt kérte a résztvevőktől, hogy mondanivalójukat a nemzetközi konfliktusok békés, tárgyalásos rendezésére összpontosítsák.
Ban Ki Mun hétfőre egynapos csúcstalálkozót szervezett a jogállamiság és a jogrend kérdésében - mondta az igazgató.
Az MTI kérdésére válaszolva Takács Szabolcs elmondta: Szíria és az iszlámellenes film napi politikai témája kétségtelenül uralni fogja a vitákat, találkozókat, de - mint mondta - "realistának kell lennünk", az ENSZ-közgyűlés nem fogja megoldani a szíriai válságot. Tisovszky János szerint Szíria ügyében a Biztonsági Tanácson belül kell születnie megoldásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.