Az orosz elnök a sajtótájékoztatón hangot adott abbéli meggyőződésének, hogy Oroszország és az Európai Unió gazdasága egyre jobban függ egymástól. Rámutatott, hogy ennek hagyományosan fontos része az energia, mert Oroszország elégíti ki az EU földgáz- és kőolajszükségletének egyharmadát. Ezért közös célnak nevezte az infrastruktúra fejlesztését, és azt is hangsúlyozta, hogy az Északi és Déli Áramlat nevű gázvezeték egyaránt erősíti az európai kontinens energiabiztonságát.
Ezzel kapcsolatban ismét leszögezte: nem tartja elfogadhatónak, hogy a Brüsszelben készülő úgynevezett 3. energiacsomag előírásait a már aláírt szerződésekre is alkalmazzák, mert azt visszamenőleges hatályú szabályozásként értelmezi. A csomag célja az egységes energiapiac megteremtése, a verseny növelése a szektorban, és annak kiküszöbölése, hogy a kínálati oldal monopol vagy oligopol helyzetben lévő szereplői - mint például az orosz állami gázóriás, a Gazprom -, amelyek uralják a piacot, ne tehessenek szert hasonló súlyra az elosztási hálózatok piacán.
Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt hangoztatta, hogy Oroszország fontos partner Európa számára az energetikában, de vannak bizonyos nézeteltérések. Kifejtette, hogy az európai előírások nem diszkriminatívak, mindenkire egyenlően vonatkoznak, legyen szó norvég cégről vagy oroszról. Úgy vélekedett, hogy a verseny növelése nemhogy nem árt, hanem egyenesen használ az üzleti lehetőségeknek. A bizottság elnöke szerint ezt bizonyítja az is, hogy ma több orosz vállalat van jelen az európai energiapiacon, mint öt évvel ezelőtt.
"Szívesen látjuk őket az Európai Unió energiapiacán, de be kell tartaniuk azokat a szabályokat, amelyek mindenki másra is vonatkoznak" - szögezte le Barroso.
Az orosz elnök - mint a sajtótájékoztatón arról beszámolt - sürgette, hogy Brüsszel minél előbb tegye lehetővé, hogy az orosz állampolgárok rövid időtartamra vízum nélkül utazhassanak be az unióba.
"Az orosz turisták 18 milliárd eurót költenek el évente az Európai Unióban, a kereskedelem pedig 400 milliárd eurót tesz ki" - érvelt a mielőbbi vízumliberalizáció mellett Putyin, aki úgy vélte: mindennek a további fejlődését gátolja a vízumkényszer.
Az orosz elnök szerint a kérdés technikai részleteit sikerült tisztázni, a továbblépéshez pedig politikai döntés, politikai akarat kell.
A vízummentesség bevezetése előtt először a vízumkönnyítésről kell megállapodni - vélte Barroso, aki szerint ez fontos lépés a vízumkényszer eltörlése irányába. Azt is kifejtette, hogy a reményei szerint hamarosan lezáruló vízumkönnyítési megállapodás értelmében többek között a gyerekeknek és fiataloknak ingyenes lesz a vízum kiváltása, bővítik azok körét, akik többszöri belépésre jogosító vízumot kaphatnak, valamint bevezetik a gyorsított eljárást azok számára, akik nagy távolságra élnek az uniós országok konzulátusaitól.
Szíriával kapcsolatban Putyin leszögezte: Moszkva nem fogja pártját a damaszkuszi vezetésnek, de olyan megoldást sürget, amely minden szíriai fél szempontját érvényesülni engedi. Mindenki abban érdekelt, hogy az erőszak és a vérontás véget érjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.