"Az EU-ba, illetve az azon kívüli térségbe irányuló exportunk jelenlegi arányaitól csak igen lassú folyamat eredményeként lehet elmozdulni” – mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, amit hazánk geopolitikai helyzetéből, EU-tagságából, illetve az európai gazdaságba való erős beágyazottságával indokolt.
Az elmúlt két évben mind az EU-ba, mind az unión kívüli térségbe irányuló kivitelünk nőtt. Különösen igaz ez 2011-re, amikor az EU-n kívüli exportunk volumene 18 százalékkal bővült. Tavaly ez az ütem viszont 0,8 százalékra zsugorodott. Ezen belül az ázsiai kivitelünk tavaly a 2011-es szint 85 százalékára esett vissza euróban számolva. Ez azonban nem magyar sajátosság, ugyanis a legtöbb EU-tagállamban hasonló folyamat játszódott le, amit a szakértők a gazdasági és pénzügyi válsággal magyaráznak. Mindamellett a kínai exportunk 2012-ben is több mint 15 százalékkal emelkedett euróban számolva.
Nagyobb perspektívából nézve pedig elmondható, hogy exportunk negyede továbbra is Németországban talál gazdára. Tavaly a 80 milliárd eurós kivitelünkből 20 milliárd Európa legnagyobb gazdaságába érkezett, miközben az Európán kívüli földrészekre összesen alig 9,5 milliárd euró értékben exportáltunk.
Török Zoltán mindamellett teljesen logikus lépésnek tartja a keleti nyitás politikájának meghirdetését. Nyilvánvalóvá vált ugyanis, hogy a magyar külkereskedelem hagyományos nyugat-európai orientációja az eurózóna válsága miatt már nem tud növekedési potenciált nyújtani az exportnak. „Ahhoz, hogy az export továbbra is húzómotorja maradjon a gazdaságnak, új dinamikusan bővülő piacokat kell találni, amibe illeszkedik a keleti nyitás politikája” – mondta. „A keleti nyitás nem Kolumbusz tojása, Magyarországhoz képest Németország vagy Ausztria sokkal korábban lépéseket tett az új piacok felkutatására” – emelte ki.
Megnyílik a második kereskedőház
Szijjártó Péter mai moszkvai útján nyitják meg a magyar kereskedőházat az orosz fővárosban, amit a tavaly decemberben Bakuban megnyitotthoz hasonlóan egy magáncég, az orosz piacon ingatlan-, illetve energetikai beruházásaival jelen lévő Quaestor fog működtetni. (Az azeri kereskedőháznak a Széchenyi Kereskedelmi Bank a gazdája.) Az államtitkár moszkvai megbeszélései szorgalmazni fogja, hogy az orosz légügyi hatóságok tegyenek lépéseket a két ország közötti közvetlen összeköttetés megteremtéséért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.