A koncessziót magánszemélyként lehetett elnyerni húsz évre, ám a trafikot egyéni vállalkozóként vagy betéti társaság beltagjaként elnyert joggal lehet üzemeltetni, ami alapján valószínűsíthető, hogy a nyertesek jelentős része kezdő vállalkozás lesz. Egy személlyel egy időpontban legfeljebb öt megkötött koncessziós szerződés lehet hatályban. A lista alapján ezzel 120-an éltek is, 148 pályázó négy koncessziót kapott. Budapesten a külföldiek által frekventált Várnegyedben és Belvárosban több koncessziós jogot is elnyert Csetényi Csaba és Krskó Tibor. A XII. kerületben pedig Vu Quy Duong nyert több koncessziót, ő a Sárkány Center megálmodója. A CBA-hálózathoz tartozó vállalkozások is a nyertesek között vannak.
„Az elbíráló bizottság objektív szempontok alapján pontozta a pályázatokat” – mondta lapunknak Légrádi Petra, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. kommunikációs vezetője. A kiírás szerint a pályázó üzleti terve alapján 1–60 pontot lehetett például szerezni. Szintén sokat, 25 pontot ért, ha a pályázó vállalta, hogy július 1-ig megnyitja a dohányboltot. Azzal is lehetett 12 pontot szerezni, ha az üzlet legalább napi 12 órát nyitva lesz.
„Sajátom a helyiség, csinálok rá egy betéti társaságot, aztán belevágok, és meglátjuk mi lesz. Nem kockáztatok sokat. Akkor lesz nyereséges, ha tényleg csak ezekben a boltokban lehet majd cigit venni. Mindent árulni fogok, amit a törvény enged” – mondta lapunknak az egyik balassagyarmati nyertes.
Kockázat lesz bőven: az éves szinten mintegy 500 milliárd forintos magyar dohánypiacon a korábbi 40–42 ezer bejáratott, üzletileg többé-kevésbé sikeres egység helyett néhány ezer, zömmel új, üzleti múlttal nem feltétlenül rendelkező vállalkozás szolgálja majd ki a vevőket. A működési kockázatok egy részével a kormányzat is tisztában van, hiszen az egyik februári módosítás során bővítették az új boltokban kapható termékek körét, így ezekben nemcsak dohány- és szerencsejáték-termékek vásárolhatók majd, hanem alkoholos italok, üdítők, ásványvizek és újságok is.
A koncessziós díj a kétezer lakos alatti településeken évi 100 ezer, 2–10 ezer főnél 160 ezer, tízezer fő felett 200 ezer, Budapesten, a megyei jogú városokban és a megyeszékhelyeken 240 ezer forint. A kétezer lakosúnál kisebb településeken legfeljebb egy, az annál népesebbeken legalább egy trafikot lehet majd üzemeltetni, kétezer lakosonként pedig további egy dohányboltra szerezhető koncesszió.
Ötmillió forintos hitel az induláshoz
Az OTP külön a trafikosoknak dolgozott ki az induláshoz szükséges csomagot. A konstrukciót egy könnyített bírálatot követően, a vállalkozás által biztosított magánszemély és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása mellett vehetik igénybe a trafiktulajdonosok, az üzleti tervben feltüntetett árbevétel 10 százalékáig, elnyert koncessziónként maximum 5 millió forint összegben. Az OTP a dohányboltok elindulását és azok beüzemelését kedvezményes számlavezetéssel is támogatja: a dohány-kiskereskedelemmel foglalkozó ügyfeleknek a számlanyitást követően hat hónapig nem számítják fel számlavezetési havi díjat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.