Ilyen körülmény lehet például, ha a számlát kiállító vállalkozónak nincsenek olyan bejelentett alkalmazottjai, megbízottjai (esetleg személyesen közreműködő tulajdonosai), akik a számlán szereplő munkát el tudták volna végezni. De ilyen körülmény lehet akár az is, ha a számlát kiállító eladó a számlán szereplő termék eredetét (és annak beszerzését) nem tudja igazolni, ráadásul a számlán szereplő áthárított adót nem vallja be és nem fizeti meg az adóhatóságnak. Ezekben az esetekben, bár a számla formailag szabályosnak tűnhet, mégis megkérdőjelezhető, hogy az adott ügylet ténylegesen a számlán feltüntetettek szerint és a számlán szereplő felek között jött létre, a számlát befogadó cég pedig – tudtán kívül – akár adókijátszás részesévé is válhatott.
Éppen ezért, valamint a számla eredetének hitelessége biztosítására vonatkozó törvényi előírásra tekintettel célszerű lehet, ha a cég már az üzleti kapcsolat létesítése előtt kellő körültekintéssel ellenőrzi a beszállítóját – például az adott termék eladóját vagy az adott munkát elvégezni szándékozó vállalkozót – a nyilvánosan hozzáférhető adatbázisok segítségével. Érdemes utánanézni annak, hogy a beszállító rendelkezik-e adószámmal, a korábbi években benyújtott-e beszámolót, mennyi alkalmazottja van stb.
Amennyiben lehetőség van rá, célszerű gondoskodni arról, hogy a számlán szereplő ügylet számlán szereplő felek közötti megtörténte okiratokkal is igazolható legyen. Ajánlott továbbá, hogy az ellenőrzést a cég az egyes számlák befogadását megelőzően ismételten is elvégezze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.