"A krízisidőszak október 15-től április 15-ig tart"- mondta lapunknak Gál Gellért Ákos, a Magyar Vöröskereszt Madridi út 7-es számú hajléktalanszálló vezetője. Hozzátette, intézményében jelenleg 90 százalékos kihasználtság van, ez körülbelül 186 embert jelent, akik a melegebb időszakokban is a szálláson tartózkodnak. A kormány idén összesen 8,2 milliárd forint normatív támogatást biztosít, és további 360 millió forint pályázati forrást nyújt több karitatív, civil, egyházi szervezet és önkormányzat segítő tevékenységéhez.
A kormánynak nem az a célja, hogy büntesse a hajléktalanságot, azonban ez az élethelyzet nem ok arra, hogy megnehezítsék a többi, nem hajléktalan ember életét, ezért a törvényjavaslat az önkormányzatoknak lehetőséget ad arra, hogy a közterület bizonyos részein, a közrend, közbiztonság, közegészség és a kulturális értékek védelmében az életvitelszerű tartózkodást jogellenessé nyilváníthassa - közölte Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára.
"Számos félreérthető és egyben szélsőséges álláspontot hallhatnak nap mint nap a hajléktalan ellátással kapcsolatban. A kormány komoly erőfeszítéseket tesz meg azért, hogy megoldja a hajléktalankérdést" - mondta Lukács Tamás, a KDNP országgyűlési képviselője. Hozzátette, elsősorban emberjogi szempontból kell a kérdéskört vizsgálni, hiszen ez a fajta élet egyszerűen nem összeegyeztethető az emberi méltósággal. "A fő cél az, hogy felelős, értelmes társadalmi vitát kell folytatnunk. Ha a családokat nem védjük meg, szembe kell néznünk a következményekkel." - ezt azután mondta, hogy személyes látogatása során azt tapasztalta, hogy egy hajléktalanszállóban megkérdezettek döntő többsége családi problémák, válás után került a szabad ég alá. Ezzel Gellért Ákos is egyetért, de hozzáfűzte, ez mindig változó, hiszen van, amikor több állami gondozott érkezik, van, amikor munkahely elvesztése miatt kényszerülnek többen a szállóra. A vidéki megkérdezettek elmondása alapján drasztikusan nőtt azoknak a száma, akik közterületeken és nem szállókon élik mindennapjaikat.
A tavalyi 1463 hajléktalan száma egy évvel később már 2030-at mutat. Fontos tudni, hogy azok, akik kényszerhelyzetbe kerültek és nem kívánnak vagy nem mernek lépni, a szállásokon különböző szociális szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Az ott dolgozó szociális munkások mentálhigiéniai segítséget, tanácsadást tartanak, és munkahelykeresésben is segítenek azoknak, akiknek erre szükségük van. A hideg idő beköszöntével a frekventált szállók úgynevezett kiegészítő helyeket nyitnak, ahová további hajléktalanokat várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.