BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már most 90 százalékos telítettséggel dolgoznak a hajléktalanszállók

Az országban jelenleg tizenegyezer otthontalan embernek nyújtanak szállást a menedékhelyek. A Február Harmadika Munkacsoport felmérése szerint Budapesten hullámzóan stagnál, de vidéken folyamatosan növekszik a fedél nélküliek száma. Míg Budapesten a tavalyi évben 876 ember élt közterületen, addig ez a szám 2013-ra 1057-re nőtt.

"A krízisidőszak október 15-től április 15-ig tart"- mondta lapunknak Gál Gellért Ákos, a Magyar Vöröskereszt Madridi út 7-es számú hajléktalanszálló vezetője. Hozzátette, intézményében jelenleg 90 százalékos kihasználtság van, ez körülbelül 186 embert jelent, akik a melegebb időszakokban is a szálláson tartózkodnak. A kormány idén összesen 8,2 milliárd forint normatív támogatást biztosít, és további 360 millió forint pályázati forrást nyújt több karitatív, civil, egyházi szervezet és önkormányzat segítő tevékenységéhez.

A kormánynak nem az a célja, hogy büntesse a hajléktalanságot, azonban ez az élethelyzet nem ok arra, hogy megnehezítsék a többi, nem hajléktalan ember életét, ezért a törvényjavaslat az önkormányzatoknak lehetőséget ad arra, hogy a közterület bizonyos részein, a közrend, közbiztonság, közegészség és a kulturális értékek védelmében az életvitelszerű tartózkodást jogellenessé nyilváníthassa - közölte Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára.

"Számos félreérthető és egyben szélsőséges álláspontot hallhatnak nap mint nap a hajléktalan ellátással kapcsolatban. A kormány komoly erőfeszítéseket tesz meg azért, hogy megoldja a hajléktalankérdést" - mondta Lukács Tamás, a KDNP országgyűlési képviselője. Hozzátette, elsősorban emberjogi szempontból kell a kérdéskört vizsgálni, hiszen ez a fajta élet egyszerűen nem összeegyeztethető az emberi méltósággal. "A fő cél az, hogy felelős, értelmes társadalmi vitát kell folytatnunk. Ha a családokat nem védjük meg, szembe kell néznünk a következményekkel." - ezt azután mondta, hogy személyes látogatása során azt tapasztalta, hogy egy hajléktalanszállóban megkérdezettek döntő többsége családi problémák, válás után került a szabad ég alá. Ezzel Gellért Ákos is egyetért, de hozzáfűzte, ez mindig változó, hiszen van, amikor több állami gondozott érkezik, van, amikor munkahely elvesztése miatt kényszerülnek többen a szállóra. A vidéki megkérdezettek elmondása alapján drasztikusan nőtt azoknak a száma, akik közterületeken és nem szállókon élik mindennapjaikat.

A tavalyi 1463 hajléktalan száma egy évvel később már 2030-at mutat. Fontos tudni, hogy azok, akik kényszerhelyzetbe kerültek és nem kívánnak vagy nem mernek lépni, a szállásokon különböző szociális szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Az ott dolgozó szociális munkások mentálhigiéniai segítséget, tanácsadást tartanak, és munkahelykeresésben is segítenek azoknak, akiknek erre szükségük van. A hideg idő beköszöntével a frekventált szállók úgynevezett kiegészítő helyeket nyitnak, ahová további hajléktalanokat várnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.