A 2014. március 15. napján hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv a hitelbiztosítéki rendszer átalakításán túlmenően, az új hitelbiztosítéki nyilvántartás megteremtésével alapjaiban változtatja meg a biztosítékok nyilvántartására vonatkozó rendszert. A nyilvántartás működésére vonatkozóan a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a napokban nyilvánosságra hozta a Kormány számára készített előterjesztését, így kezdenek végre körvonalazódni a részletek a regiszter tekintetében. Azonban fontos annak megemlítése, hogy a javaslat még csak előterjesztési szakaszban van és jelenleg nem áll rendelkezésünkre információ az elfogadás ütemezésére.
A hitelbiztosítéki nyilvántartás a magyar közjegyzői kamara (MOKK) által vezetett közhiteles zálogjogi nyilvántartást váltja fel a nyilvántartásba nem vett ingóságok tekintetében, azonban nem minősül majd közhitelesnek. Ezen túlmenően a lízing- és a faktoringszerződéseket, a jogokat és követeléseket terhelő zálogjogot és a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényét is be kell majd jegyezni az új hitelbiztosítéki nyilvántartásba.
A javaslat alapján a hitelbiztosítéki nyilvántartást szolgáló informatikai alkalmazást a MOKK fogja működtetni és abba kizárólag elektronikus úton lesz lehetőség bejegyzést tenni. A nyilatkozatot tevőnek költségtérítést kell fizetnie a MOKK részére. Bejegyzést tehetnek egyrészt a zálogszerződésben (faktoring-, illetve lízingszerződésben) részes felek hatósági közreműködés nélkül, amennyiben regisztrált felhasználónak minősülnek, valamint minősített elektronikus aláírással és időbélyeggel látják el a hitelbiztosítéki nyilatkozatot, másrészt a közokiratba foglaló közjegyzők, illetve az ellenjegyző ügyvédek. A bejegyzés megtehető bármely közjegyző előtt is, mely esetben a közjegyző végzi az elektronikus úton történő bejegyzést a fent említett költségtérítés megfizetését követően.
A zálogkötelezett személye szerint nyilvántartott adatokba – az érintett anyja nevének és lakcímadatának kivételével – a hitelbiztosítéki rendszer erre szolgáló internetes felületén bárki, azonosítás nélkül, ingyenesen betekinthet.
Összességében megállapítható, hogy a hitelbiztosítéki nyilvántartás megteremtése hozzájárul ahhoz a jogalkotói szándékhoz, hogy a hitelbiztosítéki rendszer egységesebb, átláthatóbb és az annak ellenőrzésére lehetőséget nyújtó nyilvántartás mindenki számára ingyenesen hozzáférhető legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.