BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lesz-e aláírás? A végkifejlet felé közeledik az orosz-ukrán vita

Egyelőre nem lehet megjósolni a végeredményt, de a jelek szerint a végkifejlet felé közeledik az Oroszország és Ukrajna között a tervezett ukrán EU-társulás miatt támadt vita. A RIA Novosztyi jelentése szerint Oroszország már nem lesz abban a helyzetben, hogy "érzékeny technológiákat" alkalmazzon Ukrajnában, ha Kijev november végén aláirja az EU-val a társulási egyezményt.

Az orosz hírügynökség Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes tegnapi brüsszeli sajtóértekezletét idézte. Rogozin kijelentette: "az Európai Unióval való társulás Ukrajna és Moldova számára nem jelent EU-csatlakozást. A legnagyobb valószínűség szerint e két ország sohasem fog belépni az EU-ba. Felszólítjuk az EU-t,, hogy ne tüzeljék fel a partnereinket, nehogy átgondolatlan lépéseket tegyenek" - hangoztatta a korábbi orosz NATO-nagykövet.

Az EU-társulás szétrombolhatná Ukrajna hagyományos horizontális kapcsolatait, mindenekelőtt az orosz vállalatokkal. Oroszország arra kényszerülne, hogy kivonja az "érzékeny technológiákat" Ukrajna területéről. A jövőben problémák lennének a repülőgépgyártásban, az űrutazásban és más területeken - hangoztatta Rogozin. A Moldova körüli helyzet szintén nem egyszerű az országnak az EU-val történő esetleges társulásával kapcsolatban. Rogozin annak a reményének adott kifejezhést, hogy Kijev és Chisinau kormányai megtanácskozzák a népeikkel, ipari vállalkozóikkal és az adófizetőikkel, mielőtt ilyen rendkivül politizált döntéseket hoznak.

Közben Viktor Janukovics ukrán elnök azt a megbízást adta Mikola Azarov miniszterelnöknek, hogy az év végéig harmonizálja az Oroszországgal való vámeljárásokat. A cél az Oroszországgal és a vámunió más tagállamaival való árucsere-forgalom növelése - közölte az ukrán államfő irodája. Azarov e megbízásról már tájékoztatta a kormány tagjait. A miniszterelnöknek felül kell vizsgálnia a bilaterális orosz-ukrán szerződéseket és intézkedéseket kell hoznia Ukrajna nemzeti érdekeinek védelmére. A RIA Novosztyi szerint időközben az Európai Parlament képviselői engedtek abból a követelésükből, hogy Ukrajnában engedjék szabadon Julia Timosenko volt miniszterelnököt és most már megelégednének részleges megkegyelmezésével. A Pat Cox és Alexander Kwasniewski részvételével dolgozó megfigyelőcsoport azt ajánlotta Kijevnek, hogy Timosenkót részleges kegyelemben részesítsék. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.