„A birkózás 2020-ig mintegy 7 milliárd forintos támogatást kap majd a 16 kiemelt sportág támogatásának keretében” – mondta lapunknak a sportért felelős államtitkár. Simicskó István a birkózás sportágfejlesztési koncepciójának bemutatásán közölte, hogy már az idén kap a birkózó szövetség 509 millió forintos támogatást. A 16 kiemelt sportág 2020-ig összesen 135 milliárd forintot kap az államtól. Az első ütemben, mely jövő júliusig tart majd 12,5 milliárd forintot osztanak majd szét. Ebben az időszakban a birkózásnak összesen 942 millió forint jut.
A sportágak öt területre kapnak támogatást. A sportért felelős államtitkárság felügyeli a versenysportra, az utánpótlásnevelésre és a műhelyekre, egyesületekre fordított összegeket, a Nemzeti Sportközpontok a létesítményfejlesztést, míg a Magyar Olimpiai Bizottság a kiemelt edzői programot. Az egyesületek és a szakmai műhelyek támogatására 2 milliárd forint jut majd, a létesítmények fejlesztésre az első ütem 12,5 milliárdjából pedig 4,2 milliárd forint. Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára lapunknak elmondta, hogy 154 edzőt támogatnak kiemelten közel egymilliárd forintos kerettel.
A jövő évi költségvetés tervezetében a teljes 2014-es évet tekintve 10,9 milliárd forintot terveznek a sportági fejlesztési koncepciók megvalósításával összefüggő feladatok támogatására, valamint sportszövetségek adósságrendezésére. Létesítményeik fejlesztésére pedig van egy külön 4,02 milliárdos keret. Simicskó elmondta, hogy kiszámítható, ütemezhető, tervezhető, s egyben számonkérhető támogatást nyújtanak a szövetségeknek. A legfőbb cél az hogy minél több gyerek kezdjen el sportolni, valamint a versenysport tovább erősödjön.
„Az idei támogatás nagy részét, több mint 64 százalékát az alapok, azaz közel 130 szakosztály megerősítésére fordítjuk” – mondta a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnöke. Hegedűs Csaba arra emlékeztetett, hogy az elmúlt években, évtizedekben a szakosztályok komoly problémákkal küzdöttek, s jelenleg is nehéz körülmények között dolgoznak. A sportágfejlesztési koncepció alapján a szakosztályok a mintegy 12 regionális központ (Budapesten az FTC, a Vasas és a Csepel, míg vidéken Püspökladányban, Miskolcon, Orosházán, Szombathelyen, Dorogon, Tatabányán lehet ilyen) valamelyikéhez tartoznak majd. Ezekből a központokból kerülnek ki majd a birkózó akadémiák. A rendszer elitképzéseként továbbra is a már Mr. Tus iskola fog majd működni. Simicskó lapunknak elmondta, hogy a közlejövőben a labdarúgás, a kézilabda és az ökölvívás mellett több sportágban is létrejöhet akadémiai rendszer. Az utánpótlás nevelésben az óvodásokat és az általános iskolásokat is be akarják kapcsolni a szakmai programba, s be akarják vonni a határon túli magyar fiatalokat is. Jelentős támogatást adnak eszközfejlesztésre is, külön mintegy 30 millió forintot terveznek új birkózószőnyegek beszerzésére.
Hegedűs Csaba lapunknak elmondta, hogy a Puskás Ferenc Stadion környékének fejlesztése révén 2018-ra a birkózók egy 3000 négyzetméteres központot kapnak majd. Ebben uszoda, erősítő kiegészítő rendszerek és szálloda is lesz. A Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban lévő jelenlegi, igen alacsony és kedvezőtlen belmagasságú Müller Ferdinánd Birkózó-edzőteremből a szomszédos Tornacsarnokba költöznek át. Itt a korábbi 3 szőnyeg helyett már 8 szőnyeget tudnak lerakni, a Tornacsarnokot pedig 2018 után az utánpótlás kap majd meg. Az MBSZ elnöke azt is közölte, hogy több polgármesterrel is tárgyalnak, hogy helyi szinteken is fejlesszék a létesítményeket.
„A tornaszövetség 2020-ig 8,7 milliárd forint támogatást kap” – mondta lapunknak Simicskó. Kedden elsőként a 16 kiemelt sportág közül a torna sportágfejlesztési programját mutatták be. A Magyar Torna Szövetség (MATSZ) még ebben az évben plusz 650 millió forintos állami támogatást kap, jövő év júliusáig pedig 980 millió forintot.
A MATSZ elnöke elmondta, hogy az utóbbi időben csak a felnőtt és az utánpótlás válogatottra volt pénzük. Magyar Zoltán szerint az új lehetőséggel újjá tudják építeni a sportágat. A tornában is regionális központokat hoznak létre, újraindítják a korábban forráshiány miatt bezárt régi központokat, megkeresve a régi szakembereket is. korábban a vidéki bázisok révén 12-17 felnőttcsapat indult egy magyar bajnokságon, jelenleg három csapat. Tervezik azt is, hogy a világ legjobb szakembereit (edzőket, pontozó bírókat, sportvezetőket) Magyarországra hozzák, hogy az edzőket a legmagasabb szinten képezhessék. „A célunk az, hogy megötszörözzük, megtízszerezzük a tornászok számát” – hangoztatta Magyar. Első körben tornaszereket szereznek be, a lecserélt eszközöket mindig egy bázissal lejjebb adják majd, hogy ki legyenek használva.
A MATSZ elnöke lapunknak elmondta, hogy szeretnék megkapni a Körcsarnokot az edzések és a versenyek számára is. itt szeretnének kiépíteni egy 1000-1200 fős állandó közönséget a világon egyre népszerű torna számára. Magyar közölte, hogy Miskolcon is lesz egy öttermes létesítmény, ahol a torna is helyet kap majd. Debrecenben, Győrben, Szombathelyen is lesznek a tornasportot is érintő fejlesztések, de több más várossal is tárgyalásokat folytatnak további fejlesztésekről. A tatai edzőtábort is felújítják majd, amiből a többi sportág is profitál majd.
Még hat szövetség nem adta be terveit
A 16 kiemelt sportág közül eddig 9 (atlétika, birkózás, cselgáncs, korcsolyasport, öttusa, sportlövészet, tenisz, torna, úszás) készítette el a sportágfejlesztési koncepcióját, s írt alá támogatási szerződést a sportért felelős államtitkársággal és a Magyar Olimpiai Bizottsággal. Simicskó István államtitkár jelezte, hogy azóta már az ökölvívó szövetség is benyújtotta a támogatáshoz szükséges dokumentumokat.
A maradék hat szövetség (asztalitenisz, evezés, kajak-kenu, kerékpársport, röplabda, vívás) is állítólag hamarosan elkészíti a fejlesztési tervüket, így ők is a közeljövőben szerződést írhatnak majd alá. A 16 kiemelt sportágból korábban több szövetség is hasonló kedvezményt próbált kiharcolni magának, mint az öt látványsportág (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda, jégkorong), melyek élhettek a társaságiadó-kedvezmény lehetőségével. Ez nem sikerült, de végül a kormányzat kiemelt költségvetési támogatásban részesíti őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.