A bemutatott látványtervek alapján a 25 ezer négyzetméter alapterületű uszodakomplexum a 2017-es junior, illetve a 2021-es felnőtt vizes világbajnokság helyszíne lesz. A rendezéssel kapcsolatban a kormány 60 millió dolláros költségre (jelenlegi árfolyamon 13,62 milliárd forintra) vállalt garanciát. Az elhúzható tetejű létesítményben 10 pályás verseny-, 8 pályás bemelegítő-, tanmedencék, és ugrótorony kapnak helyett. Alapállapotban ötezer nézőt tudnak fogadni, a vb-re ideiglenesen 18 ezer férőhelyesre bővítik majd ki. A Ferencz Marcell által tervezett komplexumot 21. századi „rekreációs paradicsomnak” szánják kertekkel, sétautakkal, új hajóállomással. A legfelső szinten elhelyezkedő étterem mintegy 25 méteres magasságban lesz, ahonnan állítólag Budapest összes nevezetessége látható lesz.
Külön hangsúlyt fektettek a megújuló energiaforrások, így a földhő, a termálvíz és a napenergia alkalmazására. A medencékből, illetve a zuhanyzókból elfolyó vizek hőenergiáját is visszanyerik majd, így az sem vész kárba. Az energiatermelő járdákkal a látogatók is csökkenthetik a költségeket.
Vígh László lapunknak elmondta, hogy reményeik szerint majd a jelenleg hat uszodával bíró Nemzeti Sportközpontokhoz (NSK) kerül majd a létesítmény kezelése, ezért érdekeltek a minél olcsóbb üzemeltetési költségekben. Az energiaköltségek mellett törekedni fognak arra is, hogy az uszoda megfelelően kihasznált legyen, bevételekkel rendelkezzen, a létesítménynek egyéb más kiegészítő funkciói is lesznek (kosárlabda-, futsalterem). A kormánybiztos szerint az új uszoda Budapest új turistalátványossága lehet, a világ harmadik legnézettebb sporteseményén 2021-ben több tízezer nézőt fogadhatnak majd.
„Nem a főváros vezetése felel a beruházásért, viszont kötelessége, hogy számos járulékos feladat teljesítésével segítse a beruházás sikerét” – hangoztatta Szentes Tamás. A főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a főváros fejlesztésekkel biztosítaná, hogy a több tízezer idelátogató gond nélkül közelíthesse meg a versenyszínhelyeket, megfelelő parkolási lehetőségeket kell teremteni, s biztosítani kell az árvízvédelmet is. Felmerült, hogy a 2-es villamos vonalát is meghosszabbítanák a Dagályig.
"A tervezésbe a sportszakmát is szeretnénk bevonni, kezdeményeztük, hogy legyen még egy tanmedence a létesítményben – mondta lapunknak a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) főtitkára. Szabó Tünde elmondta, hogy nekik is céljuk, hogy a világbajnokság után is minél jobban ki lehessen használni az uszodakomplexumot, ezért több olyan létesítmény is lesz (wellnessrészleg, konditerem) amit a versenysport és az amatőrök is használhatnak majd. Bevonnák az iskolai és az óvodai úszásoktatást is. A szövetség is próbál majd minél több nemzetközi eseményt hozni a létesítménybe, például rövidpályás úszó és műugró világversenyeket, vagy a vízilabdában Világkupa fordulókat, vagy Bajnokok Ligája döntőt.
Jelenleg még kevés a vízfelület
„Jelenleg igen kevés az úszók számára a vízfelület, van olyan uszoda Budapesten ahol 4 klub is működik” – mondta Szabó Tünde, a MÚSZ főtitkára. Az új komplexum mellett a vizes vb-re felújítják a Császár-Komjádi és a Hajós-Széchy uszodákat is, a Tüskecsarnok mellett épül egy új uszoda (együttesen 8,9 milliárdos beruházás), valamint a Budapesti Olimpiai Központban is. A tanuszoda programra idén és jövőre is 3-3 milliárdot tervez a büdzsé. A kiemelt sportágak közül az úszás kapja a legtöbbet sportágfejlesztésre, 2020-ig összesen 14, 1 milliárd forintot. A MÚSZ főtitkára szerint az új létesítményekkel és az alaposan megnőtt állami támogatással pár éven belül megduplázódhat az 5000-es versenyzői létszám, ami még jelentősebb sikereket hozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.