Az eseményről Vjacseszlav Ponomarjov, a város önjelölt szakadár polgármestere beszélt az Interfax orosz hírügynökségnek. A szakadárok előzőleg arról számoltak be, hogy ukrán csapatok reggel nagy erőkkel benyomultak a Donyeck megyei városba.
Eközben Oroszország azt követeli az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettől (EBESZ), hogy tegyen lépéseket a kijevi kormány által Kelet-Ukrajnában indított "megtorló műveletek" leállítása érdekében - közölte pénteken Bécsben Andrej Kelin, Oroszország állandó EBESZ-képviselője.
Kelin a követeléssel Lamberto Zannier EBESZ-főtitkárhoz, valamint a szervezet soros elnökéhez, Didier Burkhalter svájci külügyminiszterhez fordult.
Az orosz diplomata szerint Zannier főtitkár a vele folytatott beszélgetésben "valami borzasztónak" nevezte a Szlovjanszkban zajló eseményeket, amelyeket "haladéktalanul le kell állítani". A soros elnök svájci külügyminiszter Andrej Kelin szerint megpróbál kapcsolatba lépni Olekszandr Turcsinov ügyvivő ukrán államfővel, Arszenyij Jacenyuk kormányfővel és más ukrán vezetőkkel a történtek ügyében.
Az ukrán belügyminiszter, Arszen Avakov azonnali fegyverletételre, valamennyi túsz szabadon engedésére, az elfoglalt közigazgatási épületek elhagyására és a rendbontás beszüntetésére szólította fel a kelet-ukrajnai fegyveres szakadárokat pénteken.
A belügyminisztérium honlapján közzétett ultimátum szerint a hatóságok készek arra, hogy amnesztiát adjanak a civil ellenállásban és a közigazgatási épületek elfoglalásában résztvevőknek, ha nem követtek el súlyos bűncselekményeket.
„Készek vagyunk tárgyalni a tiltakozókkal és a képviselőikkel. A terroristákra és a fegyveres szakadárokra azonban elkerülhetetlen büntetés vár” – jelentette ki Arszen Avakov.
Eközben Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Kijev a békés rendezést előirányzó genfi megállapodás megvalósításának az utolsó reményét is szétzúzza azzal, hogy hadműveletet indított a kelet-ukrajnai oroszbarát erők ellen.
A kijevi vezetés harci üzemmódba kapcsolt és békés településeket támad - hangoztatta pénteken Moszkvában Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője. Felrótta, hogy "miközben Oroszország a rendezésre és a konfliktus kiszélesedésének megakadályozására tesz erőfeszítéseket, addig a kijevi hatalom békés településeket lövet".
A Kreml befolyásos tisztviselője utalt az orosz elnök keddi, Minszkben elhangzott figyelmeztetésére, amely szerint egy ilyen fellépés bűncselekménnyel érne fel. "A fejlemények sajnos megerősítik ezt az értékelést" - tette hozzá Peszkov.
A kijevi kormány terroristaellenes fellépésnek minősíti az oroszbarát fegyveresek ellen hajnalban indított szlovjanszki katonai műveletet. Az orosz elnöki szóvivő közölte, hogy Vlagyimir Putyin előző nap a kelet-ukrajnai térségbe küldte különmegbízottját, Vlagyimir Lukin volt országgyűlési emberi jogi biztost, hogy bekapcsolódjon a korábban Szlovjanszkban foglyul ejtett külföldi katonai megfigyelők szabadon bocsátásáról folyó tárgyalásokba.
Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy rendkívül aggódnak, mert nem tudnak kapcsolatot létesíteni az általa megtorló akciónak nevezett katonai művelet övezetében tartózkodó Lukinnal. Hangsúlyozta, hogy követelik az orosz elnöki különmegbízott és az orosz és más külföldi újságírók biztonságának szavatolását.
Legfrissebb jelentések szerint Moszkva a kelet-ukrajnai hadművelet azonnali beszüntetésére szólította fel Kijevet az orosz külügyminisztérium pénteki közleménye szerint.
A tárca felháborodását fejezte ki a kelet-ukrajnai Szlovjanszknál megkezdett "megtorló hadművelet" miatt, és külön bírálta, hogy abba a radikális ukrán Jobboldali Szektor és egyéb szélsőségesen nacionalista szervezetek "terroristáit" is bevonták.
A moszkvai közlés szerint az ukrán hadsereg egységei páncélosokat, harci helikoptereket is bevetnek, és azokról rakétákkal lövik a "tiltakozókat", valamint halottakról és sebesültekről érkeznek jelentések. A tárca arra figyelmeztet, hogy az ukrán hadseregnek a lakosság elleni bevetése bűncselekmény, és katasztrófába sodorja Ukrajnát.
Az orosz külügy Kijevnek a nemzeti párbeszéd megkezdéséről szóló nyilatkozatait képmutatásnak nevezte, és közölte, hogy az ukrán hatalom durván megsértette a válság rendezését célzó április 17-i genfi megállapodást is.
Az orosz külügyminisztérium azt is követelte Kijevtől, hogy tegyen meg mindent Vlagyimir Lukinnak, az orosz államfő különmegbízottjának a biztonságáért. A tárca azt feltételezi, hogy a kijevi hatalom részéről provokáció érheti az orosz közvetítőt, hogy megakadályozzák küldetését. A volt országgyűlési emberi jogi biztost Vlagyimir Putyin előző nap küldte a kelet-ukrajnai térségbe, hogy bekapcsolódjon a korábban Szlovjanszkban foglyul ejtett külföldi katonai megfigyelők szabadon bocsátásáról folyó tárgyalásokba.
A külügyi tárca hangsúlyozta, hogy "az Egyesült Államok és az Európai Unió a kijevi államcsíny szervezőit" és a tiltakozások erőszakos leverőit támogatva hatalmas felelősséget vállalt magára és gyakorlatilag elvágja a békés rendezés útját". A minisztérium határozottan követelte a Nyugattól, hogy hagyjon fel az Ukrajnával kapcsolatos "romboló politikájával" és határolja el magát a kijevi hatalomtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.