BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz lényegesen olcsóbb az új parlament

Nagyságrendileg 100-200 millióval lehet olcsóbb havi szinten a pozíciókat fix díjakkal finanszírozó kisebb parlament, ahol szigorították a költségtérítést, megtiltották a pozícióhalmozást, de többet kell majd költeni szakértőkre.

„Olcsóbb és átláthatóbb rendszer jön létre az országgyűlési képviselők számának felére csökkentésével és az összeférhetetlenségi szabályok változásával” – hangoztatta korábban a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára.

Rétvári Bence szerint a változtatásoknak köszönhetően magasabb színvonalú munka várható és a kevesebb képviselő (386 helyett 199) a kisebb összegű költségtérítés kisebb költségeket is jelent majd. Gyurcsány Ferenc még MSZP-s kormányfőként 2009-ben felvette egy ugyancsak 199 fős parlament (2006-ban 298 fős) tervezetét többek között szintén a takarékosságot hangoztatva. (Akkor négy év alatt 76 milliárdos spórolást vizionáltak, de emelték volna a képviselői tiszteletdíjat).

Az Országgyűlés Hivatalának (OH) idei és tavalyi évi költségvetését nézve nincs különbség a kiadásokat tekintve, az eredetileg tervezett sorok ugyanis teljesen megegyeznek. A hivatal 2013-ban és 2014-ben is 21,3 milliárd forintból gazdálkodhatott, igaz, tavaly volt egy 463,8 milliós fejezeti tartalékképzés, valamint egy 91,6 milliós egyszeri feladatként jegyzett elvonás. Az idén a mintegy 16 milliárd forintért felújított Kossuth tér üzemeltetésére 300 milliós, az országgyűlési őrség létszámbővítésére 27,5 milliós, míg a működés szinten tartása érdekében 100 milliós plusz juttatást kapott az OH 2013-hoz képest.

Az Országgyűlés dolgozóinak a létszáma is emelkedett az idei évben a tavalyi 1284 főről 1304 főre (ebben a számban benne volt a képviselők száma is az év elején). Csak a személyi juttatások 10,7 milliárdot jelentenek, a járulékok és a szociális hozzájárulási adó 2,6 milliárd forint. Az OH fizeti a parlamenti képviselőket, támogatja a képviselőcsoportok, bizottságok működését.

Korábban egy képviselő alapdíja (231900 forint) mellett több pótdíjat is kaphatott még például bizottsági tagságok után (162 ezer forintos, illetve 2. testületi tagság esetén közel 58 ezres) pótdíjat kaphattak. A különböző tisztségek után is díjakat kaptak a képviselők, például a frakcióvezetőknek még 278 ezer, míg helyetteseiknek 231 ezer forint járt, a házelnök 1,5 milliós tiszteletdíja mellett még 400 ezres pótdíjat vehetett fel. Ezen felül választókerületi pótlék is járt, akik Budapesten laktak, azoknak közel 140 ezres költségtérítést kaptak, míg a legmesszebb élők 417 ezer forintost. Volt még lakhatási támogatás is, akiknek nem volt fővárosi ingatlanuk. Egyes képviselők akár 1,5 milliós fizetést is hazavihettek. Az átlag havi 750 ezer és 1 millió forint között mozgott.

Az új ciklusban már fix jövedelem jár a pozíciókért, nem lehet a különböző díjakat halmozni. A költségvetési alapdíj jelentősen megnő, 748 ezer forintra, de a bizottsági tagságért már nem jár plusz pénz. A frakcióvezetők miniszteri fizetés kapnak, közel 1,3 millió forintot, a bizottsági elnökök közel 1 milliót. A költségtérítés is megváltozik, a benzinköltséget egy kártyán lehet csak téríteni és csak üzemanyagra, a keret 79 ezer és 217 ezer forint között változik. Lakhatási támogatásként maximum 187 ezer forint vehető majd fel. Módosítani fogják a pontatlan jogszabályt is, hogy a parlamenti és az önkormányzati képviselők ne vehessenek fel majd egyszerre két díjazást.

Az új ciklusban az előzőhöz képest a kisebb képviselőcsoportok – főként az LMP – tagjai járhatnak általában jobban, mivel nagyobb eséllyel jut rájuk magasabb pénzzel járó országgyűlési pozíció. Ezekből nagyjából 75 darab van. Rosszabbul járhatnak azok, akik korább több pótdíjat is felvehettek, így főként a 117 fős Fidesz frakciójában (igaz nekik, a KDNP-vel együtt, mintegy 50 magasabb pénzzel járó pozíció járhat). Átlagban így is mintegy havi 900 ezer forintos jövedelmek lehetnek majd.
Miután a képviselők száma 187 fővel csökkent, ugyanakkor 13 nemzetiségi szószóló lesz, tulajdonképpen 174 pozíció szűnik meg. Ha nagyon felületesen is egymillió forintos jövedelmekkel számolunk, akkor a havi szinten 174 millió forint, éves szinten közel 2 milliárd forint megtakarítást hozhaz az Országgyűlési Hivatal évi 21,3 milliárdos büdzséjében.

Az idei büdzsé szerint a képviselőcsoportok hivatalaiban összesen 227 munkatárs foglalkoztatására van lehetőség, a kisebb Ház miatt a frakciók munkáját segítő köztisztviselők létszáma várhatóan 58 fővel csökken. A költségeket viszont növelheti, ahogyan azt többen is említették már, hogy több szakértő munkájára lesz majd szükség. Erre utalt Lezsák Sándor, a parlament fideszes alelnöke is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.