A Lordok Háza Román-Brit Baráti Társaság elnökével, Lord Davies of Stamforddal, valamint a Baráti Társaság tagjával, Lord Balfevel találkozott tegnap Bukarestben Borbély László, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke. Az egyeztetésen a két ország bővülő gazdasági kapcsolatáról, az ukrajnai konfliktusokról – többek között – a brit munkaerő-piac lehetőségeiről tárgyaltak.
"A Nagy-Britanniában élő, dolgozó vagy tanulmányaikat végző romániai állampolgárok komoly értéket jelentenek országunk számára. Csak nagyon kis százalékuk szorul szociális segélyre, többségük jól képzett szakemberként érkezik hozzánk, köztük orvosok, asszisztensek, építészek. Tehetséges emberek, akiknek a brit társadalom jó hasznát veszi. Másrészt, nálunk új tapasztalatokat is szerezhetnek, amelyeket aztán hazatérve, Romániában kamatoztathatnak. Tehát a szabad mozgástér kibővítésével mindenki nyer” – fogalmazott a találkozón Lord Davies of Stamford.
Elmondta, országa örül annak, hogy Románia az Európai Unió és a NATO aktív tagja, és remélik, hogy hamarosan stabilizálódik a politikai helyzet a régióban. „A nemzetközi nyomásnak folytatódnia kell Oroszországgal szemben, a szankciók is szükségesek, különben azt az üzenetet adnánk át, hogy a nemzetközi megállapodások felrúgása nem jár következményekkel” – hangsúlyozta a Baráti Társaság elnöke.
A találkozón Borbély László arról beszélt: Európa komoly geopolitikai átalakulásokon megy át. „Ebben a feszült a nemzetközi helyzetben, és figyelembe véve, hogy Brüsszelben két nap múlva aláírják a társulási szerződést Ukrajnával, Grúziával és Moldvával, mielőbb szükség van a régió politikai és gazdasági stabilizálására. Romániát azért is aggasztja az oroszországi nyomás-gyakorlás, mert veszélyes precedenst teremthet” – mondta a politikus.
Románia Schengen-csatlakozására is kitérve, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke a brit elöljárók támogatását kérte ahhoz, hogy az ország csatlakozási folyamatában már idén előrelépések történjenek, hiszen mint elmondta, Románia már 2011-ben minden csatlakozási feltételnek eleget tett. „Nagy hibát követ el mindenki, aki Románia schengeni csatlakozását politikai kérdésekkel köti össze. Választások mindig is lesznek az uniós országokban, de remélem, ez nem jelenti azt, hogy például a romakérdés folyamatosan eszközként lesz felhasználva az egyes pártok által. 2011-ben, bár Románia már jól fel volt készülve a csatlakozásra, Hollandia, belpolitikai problémák miatt, megakadályozta azt, anélkül, hogy figyelembe vette volna a valós fejlődéseket” – hívta fel a figyelmet Borbély László.
A Román-Brit Baráti Társaság képviselői arról biztosították a külügyi bizottság tagjait, hogy támogatják Romániának a schengeni-övezethez való csatlakozását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.